Hei,
Jeg har fått utdelt fagprøven min og sliter litt med forståelsen.
Det er et IT-anlegg, kontorbygg, egen underfordeling til kontorlokalet, hovedfordelingen er i underetasjen 40 meter unna. Her får jeg kun oppgitt en Ikmaks=6kA og cos=0,9.
Hva skal man bruke cos til her? Jeg ser at formelen til utregning av spenningsfall kan man bruke cos pi men er det nødvendig? Er det kanskje en annen utregning man skal ha bruk for den?
Takk for svar
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Cos? inngår i beregning av effekt, og beskrives som effektfaktor. Den utgjør faseforskyvningen mellom strøm og spenning i en vekselstrømkrets. En panelovn utgjør en ren resistiv belastning (ren ohmsk last, R), og cos? har ingen relevans for slike laster. Men for de fleste belastninger (som f. eks. en motor eller en lysarmatur) inngår også induktive (L, spole) og/eller kapasitive (C, kondensator) ledd.
Vi er vanligvis ute etter den aktive strømkomponenten og det reelle spenningsfallet i en krets, og må da ta med cos? i beregningene våre.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.