Hvilken norn gjelder

Spurt 21:21 - 8.1.2016 av Arne|Siste svar 8:27 - 9.1.2016 av esmokra

Arne

Hvis man trekker om elektrisk anlegg fra 70 tallet fra ujordet til jordet kontakter og bytter sikringsskap blir jo dette i hht ny norm. man benytter kun eksisterende skjultanlegg slik at antall kontakter ikke er ihht nek 2014.Er det godkjent å skrive avvik på dette? Og vil de akseptere det?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

esmokra

Postet 8:27 - 9.1.2016

Det blir jo en vesentlig forbedring av elsikkerheten. Spesielt med tanke på bytte til j.f aut. Alle er tjent med det.Det må aksepteres så lenge du og kunde er enige. Så lenge du begrunner dine valg.

Dersom det Ikkje er praktisk mulig, økonomisk forsvarlig er det ikke alltid mulig å oppnå alle krav i nek 400 2014 I eksisterende anlegg.

Bruk Nek 400 2014 som utgangspunkt.

Gjør en vurdering ang

antall stikk, jordingsanlegg, eksisterende rørføring (trekking via takpunkt) osv.

Gjør nødvendig tiltak.

Ikkje skriv at oppgradering er I hht nek 400 2014. Skriv at det er en oppgradering etter "byggeår norm". eller noe.

Ta en prat med DLE på forhånd og foreslå din løsning.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.