Hei
Vi skal frekvensstyre en portabel pumpe som normalt står neddykket i et stort kar (ca. 18m3). Pumpene skal forsynes med 3ph. 400VAC fra et TN-nett og er på ca. 2kW. En gang i blant vil pumpen bli løftet ut slik at karet kan brukes til andre ting. Det vil bli montert et kontrollskap like ved karet som vil inneholde frekvensomformer og pls for styring av pumpen. Lurer på følgende:
- Kan vi bruke en standard CEE-kontakt mellom frekvensomformer og pumpe for å forenkle til/fra-kobling?
- Hvilke regler gjelder for jordfeilvern i dette tilfellet? Pumpeleverandøren spesifiserer 30mA vern, men har på epost oppgitt at dette kun gjelder installasjoner uten frekvensomformer. Vi har kjøpt en spesialversjon beregnet for frekvensstyring. For pumper med frekvensstyring henviser de til krav fra leverandør av frekvensomformer. For frekvensomformeren er det oppgitt at man må følge gjeldende regler for utstyret som blir koblet til. Dersom det skal installeres jordfeilvern må dette være av type-B. Det oppgis at 30mA type-A vern vil slå ut feilaktig fordi EMC-filteret i omformeren legger en liten strøm til jord.
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Alltid ok med stikkontakt.
Vanlige regler for JFB her, som ellers.
Hva skjer om man kobler JFB mellom motor for frekvensomformeren?
Husk EMC støpsel og kontakt. Skjermet kabel og emc nippel 360 graders kontakt i hver ende på kabel. Sikring til frekvensomformer går ikke alltid med 30mA jordfeilautomat med forsinket utkobling. mulig man må bruke 100mA.... har måttet gjort det flere ganger
Husk at avsnitt 411.3.3 i NEK 400 stiller krav til 30 mA jfv om stikkontakten er allment tilgjengelig.
Hvis fast tilkobling gjelder ikke 411.3.3, og da er det ikke krav til jfv for TN-installasjoner.Imidlertid skal beskrivelse fra leverandør normalt følges.
Hvor går grensa for "tilgjengelig for almenheten" langs en husvegg/industrivegg?
må man over et gjerde eller inn en dør som er låst/ulåst? for at det ikke skal gjelde med 30mA jordfeilautomat?
Avsnitt 411.3.3 i NEK 400 setter krav til 30 mA jordfeilvern for kurser med stikkontakter:
Ute gjelder kravet for alle kurser til og med 32 A med stikkontakter (uavhengig av adgang),inne gjelder kravet bare for kurser til og med 20 A med stikkontakter allment tilgjengelig (i områder åpent for offentligheten). I industrivirksomheter vil kravet sjelden være relevant innendørs.Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.