Installasjon i leilighet

Spurt 21:38 - 24.8.2008 av rr|Siste svar 21:28 - 25.8.2008 av Mont

rr

En installatør har gått med på å godkjenne og lage papirer for en leilighet, men hadde selv ikke tid til å ta jobben. I den forbindelse er jeg spurt om å foreta noe av installasjonen ettersom de har gjort det meste selv og installatøren skal godkjenne det hele. Jeg ser til min forundring at flere punkter i henhold til NEK 400:2006 ikke er fulgt, og dette til tross for at leiligheten er så rehabilitert at den må regnes for å være ny. Alvorlighetsgraden er ikke så veldig stor, men det handler for eksempel om dette med å bruke takpunkt som spredenett resten av installasjonen i rommet. Jeg skjønner bare ikke at det finnes installatører som ikke tar mer ansvar når de sitter med disse verdifulle papirene. Skjønner de ikke at de er ansvarlige, og det å etterlate installasjonen til ufaglærte er jo heller ikke så bra.
Heldigvis har disse folkene skjønt at det er viktig å bruke kvalitetsmateriell, selv om TC bl.a. er byttet ut med spiker på rør.

Jeg hjelper de gjerne før de gjør flere feil, men det er vel riktig det jeg sier om at installatøren til syvende og sist har ansvaret for dette og at han også har ansvar for å gå over alt før han skriver under på samsvarserklæringen.

Det må virkelig bli vanskeligere å få tak i elektromateriell, selv for folk som jobber i brasjen på tvers av elektrobransjen, ellers vil det bare bli flere av disse tilfellene. Personlig synes jeg kun autoriserte installatører bør få lov å kjøpe elektromateriell, og disse bør ikke selge dette videre til ufaglærte.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (8)

rr

Postet 21:44 - 24.8.2008
Til opplysning vil kraftselskapet bli koplet inn etterhvert som inntaket til huset må endres. Da har vel de også plikt til å påse at installasjonen holder en viss standard.

Jeg håper installatører som leser dette faktisk er klar over hvilke papirer og makt de sitter på og hvilket ansvar de også har, og håper de tenker seg om et par ganger før de sier ja til slike typer jobber.

De som pusser opp burde vært pålagt å sette av en viss sum til elektrisk, da nesten alle slike prosjekter handler om folk som ikke tenkte på at huset faktisk måtte ha strøm også.

Mont

Postet 6:19 - 25.8.2008
Jeg er enig.

Innstillingen den vanlige mann i gata har er jo at så lenge det er strøm så er det strøm. Og oppussingen av huset kan fortsette med samme materiellet som har vært der siden 1958.

Du som montør kan faktisk nekte å gjøre en jobb om den er prosjektert uforskriftsmessig, eller ihvertfall ha et ord med i spillet under prosjekteringen.

Jeg ville ikke brydd meg og latt dem herje på selv. Skulle noe gå galt da så kan jeg fortsatt sove godt om nettene.

Men jeg ville meldt ifra til DLE om forholdene og bedt dem ta et lite besøk. Det kan ende stygt ved at installatøren mister sine papirer, men det kan også skje på fredelig vis ved at de får pålegg om å endre visse punkter. Uansett ikke ditt problem hva utfallet blir. Men du har et moralsk ansvar mener jeg, selv om du ikke har ""meldeplikt"" på det.

Jeg forstår ikke hvorfor noen installatører tviholder på gammeldagse vaner og teknikker når dem helt klart vet at det er ulovlig. Det går mer på personkarakter enn at det er vanlig blant installatører. Mange er old fasion. Greit nok det, så lenge de tilpasser seg dagens normer og forskrifter.

Jeg har mange bekjente som har pusset opp igjennom tiden og jeg informerer dem stadig vekk om hvor viktig det er å også involvere det elektriske anlegget i oppussingsplanene. Ikke bare får de mye mer glede av anlegget men de får et mye sikrere, driftsikkert og solid et også.

Med dagens standarder så kan du sende din 6 år gamle datter til å slå på en kurs igjen om strømmnen skulle gå. Det ville ikke jeg turt å gjøre med gamle UZ skap.

Og tenk når man skal selge dette huset? Det er ikke sikkert verdien øker betraktelig, men det ser mye penere ut på en salgsannonse at anlegget er nyrenovert.

Men over til problemstillingen din. Meld ifra til DLE og nekt å gjøre jobben. Ikke se på deg selv som en sladrehank. Tenk på sikkerheten til de som skal bo der.

rr

Postet 10:26 - 25.8.2008
Det er ikke papirene men utførelsen som skal garantere for sikkerheten. Men papirene gir i det minste rett mann ansvaret. Jeg kommer til å utføre installasjonen etter de krav som gjelder sålangt jeg kan, Det skal selvfølgelig bli sikkelig, men alternativet til at jeg gjør noe er at de faktisk gjør det selv, og da blir det garantert feil.

Jeg har en del erfaringer i forbindelse med slike boliger, og i og med at takpunkt ed brukt som fordeling og huset ikke er nytt må man jo bare støtte seg til at det her er snakk om en rehabilitering og ikke en større oppgradering av anlegget, selv om alt elektrisk blir byttet ut.

DLE blir nok ikke kontaktet, men så snart installatøren har tatt sitt ansvar sover jeg trygt om natten. Jeg vil uansett råde dem til å ikke gjøre noe selv, men skulle de isåfall gjøre det blir det installatørens problem slik jeg ser det.

Problemet er bare det at planleggingen av installasjonen skulle vært utført av meg fra begynnelsen og ikke slike ufaglærte, og grunnen til at det er gjort av ufaglærte er at mange tror at de har lov å legge opp røranlegget selv. Og hvis det er lovlig, noe jeg ikke tror, ja da har vi ikke bruk for elektrikere lenger. Det er jo hele roten til problemet. For selv rør kan legges opp feil. Tenk bare på kondens i rør mot yttervegg/bad. Tenk på rør som går gjennom takbokser. Det er en grunn til at vi har elektrikere, og stadig oftere ser vi elektrikere som sier det er greit å legge rørinstallasjonen selv. Det at vi i tillegg har fått ferdigtrekte rør, hvor ledningene blir klippet for korte for å spare penger og tilslutt forsvinner inn i røret er også er problem. Utfører ufaglærte røranlegget selv får man hvertfall ikke en ordtlig og ryddig installasjon, men heller et kaos av ledninger som ingen forstår noe av, og da er det etter min mening for seint å tilkalle elektriker.

Mont

Postet 11:04 - 25.8.2008
Jeg mente ikke papirene på installasjonen.

Jeg mente papirene til installatøren. Det som gir vedkommende rett installatørmyndighet.

Mont

Postet 11:12 - 25.8.2008
Og en ting til.

Hadde en ufaglært lagt kabelen eller røret selv og bedt meg foreta tilkoblingene så er det helt greit for meg så lenge jeg kan ta en liten inspeksjon først. Sitter kabelen riktig? Står den i fare for noe? Er det vannlås i røret mellom varm og kald sone? Er det rett og slett utført slik jeg selv ville utført det?

Den eneste som tjener på dette er kunden som ikke behøver å betale så mange timer når elektrikeren bare må fly mellom bokser og koble.

Men jeg har aldri støtt på en slik situasjon. De fleste kundene vi får er som regel den vanlige mann eller kvinne i gata som ikke har noen snøring på elektrisitet eller installasjon. Og det er bra.

Men husk at enkelte forskriftsbrudd også kan gå på montøren i et oppgjør. For eksempel visse brudd på FSE.

Si det er masse ufaglærte som jobber sammen med deg (hjelpemontører, lærlinger etc.) og noen av disse får et kraftig støt. Da kan du som montør bli straffet siden du var ""ansvarlig"" for at disse jobbet forsvarlig. Jeg sier ikke at dette er det samme som din problemstilling. Mener bare at noen ting vil også komme tilbake og bite montøren i baken.

Du virker som en fornuftig fyr som vet hva du driver med og hva du begir deg utpå. Så jeg ønsker deg lykke til.

Sett foten ned der du mener de begår forskriftsbrudd.

adel

Postet 20:12 - 25.8.2008
Må si meg enig i synspunktene Deres.Men det er lov å gå videre fra takpunkt men da må du korrigere for strømføringsevnen.M.a.o ingen god løsning.

rr

Postet 20:19 - 25.8.2008
Problemet her er at installasjonen er utført og planlagt av ufaglærte. Plater og maling er utført. Nå er det umulig å foreta en slik kontroll av røranlegget. Heldigvis er alt trukket etter rørene var lagt så jeg vet at NEK 400:2006 sitt krav om at det skal gå ann å trekke i rørene er oppfylt. Det ligger heller ikke noe spiker i rørene. Men å kontrollere hvordan dette er gjort mot kald sone osv er umulig. Det blir uansett den ufaglærte som i dette tilfellet skal ha montøransvaret ettersom installatøren har gitt ordre om at den ufaglærte kan utføre installasjonen selv og så skal han godkjenne det hele. Noe jeg mener er svært useriøst av en installatør å gjøre.

I og med at disse menneskene skulle spare penger, har de egentlig gjort en såpass grov feil at alt egentlig skulle vært tatt ned av plater og kontrollert, men for å være snill har jeg hjulpet uten at min navn skal nevnes og ansvaret skal falle på installatør. Det som beskymrer meg et mangel på brannmeldere og brannslukkingsapparater.

Jeg kjenner til FSE som jeg har årlig kurs i og jobber sikkert. Men jeg utfører anlegget så godt jeg kan, og slik det er lagt opp til ville det nok fylt de fleste forskrifter unntatt dette med takpunkt som koblingsboks, noe jeg ikke ser så veldig alvorlig på siden det var lov før, men jeg ville aldri planlagt annlegget slik om jeg var med fra begynnelsen.

Jeg håper de med dette har sett sine begrensninger og ikke gjør det samme når resten av huset skal tas, for da vil jeg selvfølgelig sette foten ned. Dårlig økonomi samtidig med å kjøpe et hus fullt av feil som så og si må rives er jo noe alle kan gjøre feil første gang de kjøper bolig.

Det kan også nevnes at jeg har fått tilbud om mange svarte jobber som går på å fikse større ting i hus der de har koplet det meste selv, men trenger hjelp til noe. Da sier jeg selvfølgelig nei. Jeg vil ikke gjøre noe på et anlegg der jeg vet at det kan finnes feil de har gjort, og om det skulle brenne ned så ville ansvaret falt på meg. Men i dette tilfellet skal installatøren godkjenne og plikter dermed å gå over anlegget og påse at det holder en standard. Og hvis dette ikke skjer så vil jeg kontakte DLE og håper at han mister sine papirer.


I forbindelse med en jobb jeg engang fikk gjennom firmaet jeg jobbet i hadde en mann lagt opp røranlegget selv. Det han hadde gjort var å legge et rør til hvert punkt fra sikringsskapet. Dette viser jo at man faktisk må være elektriker for å legge rør, selv om disse ikke inneholder ledninger. Og det håper jeg alle på forumet er enige i. Det er jo ikke sunt at sikringsskapet er en stor koblingsboks for alt.

Mont

Postet 21:28 - 25.8.2008
Men husk at alle bokser og koblinger SKAL være tilgjengelig for inspeksjon.

Det i seg selv er et brudd på FEL.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.