Installatørprøven uten 3års erfaring

Spurt ${formatDate(1757422980)} av Jon Nygård | Siste svar ${formatDate(latestComment().postDate.timestamp)} av ${latestComment().author.name}

Jon Nygård

Subscribed
Subscribe

Det har som kjent vert en forventning om 3års relevant erfaring for å bli godkjent som kandidat til installatørprøven.

Men etter litt dykking i forskriften og rettningslinjene til prøven så er det eneste eg kan finne som på noen måte kan gjelde som krav er definisjonen på elektroinstallatørprøven på side 2 i rettningslinjene (rev mai 2024):

«Elektroinstallatørprøven er en prøve for personer som tilfredsstiller kravene til teoretisk og praktisk utdanning til fek paragraf 7 første ledd»

Sånn eg forstår det så er rettningslinjene utarbeided av DSB, og etterlevd prøveadmistrator som er Fornybar Norge.

Hadde det vert krav om 3år, så ville rettningslinjene ha skrevet att man skal ha kvalifikasjonene iht. paragraf 7 første ledd. Men rettningslinjene spesifiserer utdanning fra dette leddet.

Eg tolker rettningslinjen som: teoretisk(bachelor, master eller fagskole grad) og praktisk (fagbrev) utdanning. 3års erfaring etter endt utdanning vil ikkje falle under definasjonen «utdanning» i mitt hode.

Min forståelse av rettningslinjene som er utarbeided av DSB er att man kan jobbe seg mot å ta installatør papierene i denne 3års perioden. Man må jo ha de 3årene og prøven for å stå som installator. Men må den ene komme før den andre?

Eg har gjort fornybar norge obs på dette, og eg ser de har erstattet rettningslinjene rundt om på nettsiden til eldre versioner etter dette, uten å svare meg. Det er trolig mange de har avist på trolig feil grunnlag de siste årene.

Det skal vere rettningslinjene revisjon mai 2024 som fortsatt er gjeldene til ny kommer. Eg anbefaler de som har skole men mangler erfaringen å hive inn en søknad før ny kommer, om en planlegger å ta prøven i fremtiden.

Eg kan dele siste revisjon av rettningslinjene om de har fjernet den fra installatorproven dot no. Installatør prøven er for tiden gratis også, så her kan man spare 25k på prøve avgift.


Tolker dere dette på en annen måte?

Helpful answer marked by forum leader Løst
Svar
  • Rediger
  • Slett
  • Utesteng bruker
  • Fjern utestenging
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (${ thread.comments.length })

${comment.author.name}

Forumleder
Postet ${formatDate(comment.postDate.timestamp)}
Bra svar markert av forumleder Bra svar
Svar
  • Rediger
  • Fjern
  • Utesteng bruker
  • Fjern utestenging
Denne kommentaren er fjernet.

Edit your answer

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Forumbrukere vil ikke se navnet og bildet ditt. Forumledere vil fortsatt se kontodetaljene dine.
Poster som:
${form.anon ? form.name : currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName}
Du mottar opp til en e-post om dagen når det skjer noe i tråden.

Du har for øyeblikket ikke mulighet til å poste innlegg.

Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.