Instruert person utfører AUS arbeid

Spurt 12:57 - 4.9.2024 av Jim Rune Fjelldal|Siste svar 6:09 - 5.9.2024 av Hans Olav Arnesen

Jim Rune Fjelldal

Hei!

Jeg er faglig ansvarlig i et industriselskap som drifter og vedlikeholder egne elektriske lavspenningsanlegg.

Bedriften driver elektriske smelteovner der elektroder blir spenningsatt med mellom 3-400V ned i badet som består av ledende metall.

Når ovnen er klar for tapping så må operatørene manuelt spenningsette en 6m lang stålstang med opp mot 200V som da med flere tusen ampere brenner hull gjennom slagg i tappehullet slik at flytende masse kommer ned i øse. Barrierene mot operatøren er da isolert tapperigg/plattform som personen står på, tørt PPE og elektrisk isolerende hansker og sko.

Men i et slikt miljøer er det i praksis ikke mulig å holde disse barrierene oppe til enhver tid, og vi opplever derfor at operatørene får strømgjennomgang siden vi ikke klarer til enhver til å holde plattformen som vi står på isolert pga. metallsprut, støv osv, samt rent og tørt PPE.

Denne jobben har alltid blitt utført av instruert personell som bedriften kaller det. Da er det ikke elektrofagfolk som har fått en viss opplæring i faremomenter og gjennomgått prosedyre/instruks for oppgaven.

Som relativ nyansatt faglig ansvarlig så har jeg gått ut og sagt at dette pr. definisjon er AUS arbeid og skal utføres av personell med relevant fagbrev og kompetansebevis for AUS arbeid. Altså i dette tilfelle elektriker eller energimontør.

Jeg har alltid vært klar på at instruert personell kun skal brukes til å foreta enkle driftsoppgaver som betjening av automater, skifte sikringer osv.

Når jeg leser NEK EN 50110-1:2023, så blir jeg likevel litt i tvil. Hvis man ser på kapittel 6.3 som omhandler AUS så står det følgende under 6.3.1.9 avsnitt 2:

Avhengig av oppgavene skal personell som arbeider AUS, være sakkyndig eller instruert for oppgaven og spesialtrenet for slike oppdrag.

Hva ligger i dette? Det kan vel umulig være sånn at det er åpnet for at instruerte personer uten relevant fagbrev (elektriker eller energimontør) kan arbeide på et elektrisk anlegg?

Det skal vel uansett være med en person med fagbrev, som skal risiko vurdere jobben og være ansvarlig for arbeidet?

https://www.trainor.no/assets/forum/Skisse-ovn.PNG
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 6:09 - 5.9.2024
Instructor contact card

Jeg har ingen spesialkompetanse innenfor området smelteverk, og kan kun uttale meg på generelt grunnlag. DSB er rett sted å henvende seg med din "uro".


Oppgavene du beskriver hører ikke naturlig inn under bruk av instruert person, som beskrevet i Elsikkerhet nr. 84. Dette betyr imidlertid ikke at praksisen du beskriver, med bruk av produksjonsarbeidere som instrueres, er forbudt. Med god elsikkerhetsopplæring, samt gode instrukser/rutiner/prosedyrer, er dette trolig ikke i strid med myndighets elsikkerhetsforståelse.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.