Jordet U/jordet stikk

Spurt 19:56 - 27.4.2015 av Mont|Siste svar 6:38 - 4.5.2015 av Forumleder

Mont

Hei.
Jeg kom utfor et problem der jeg skulle legge en ny kurs fram til et kjøkken (skap under vask). Videre har kjøkken og stue en åpen løsning på ca 10m2. Stikk ved kjøkkken underskap er jordet på kj innredning, veggstikk i stue er ujordet. anlegget er fra 89.
Er det korrekt og legge opp ny jordet stikk til stikkontakt i underskap ?
Noe annet blir vertfall galt i mitt hode ?
MVH
Rådvill montør ?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

Installat

Postet 4:49 - 28.4.2015
Det er korrekt med jordet stikk i underskap.

Mont

Postet 16:01 - 29.4.2015
Skyter inn et tilleggsspørsmål:
Vil DLE kunne skrive et avvik på dette (jordet /ujordet utstyr i samme rom) på grunn av åpen løsning mellom kjøkken og stue?

ob

Postet 16:35 - 29.4.2015
Ikke så lenge anlegget er fra 89
På denne tiden var det normalt med jordet stikk ved kjøkkenbenk og ujordet hvis det var en viss avstand fra kran og jordet stikk

Forumleder

Postet 6:38 - 4.5.2015
Det stemmer, det avgjørende er sannsynligheten for samtidig berøring.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.