jordfeil 400v

Spurt 8:11 - 23.1.2009 av jan|Siste svar 10:08 - 26.1.2009 av Mont

jan

Hei. Har hatt en enebolig nå,utstyrt med jordfeilautomater 30mA. Det jeg lurte på var hvofor jeg måler 240 v mellom fase og jord.
Var det jordfeil burde jo jordfeilutomaten slått ut????
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

Mont

Postet 9:18 - 23.1.2009
Mål mellom N og hver fase. Her skal spenningen ligge rundt 230. 240 er innenfor toleransen så om dette er faktisk spenning fra trafoen så ville jeg ikke bekymret meg.

Sett alle tre fasene og N leder igjennom et amperemeter om du har mulighet. Da finner du med en gang ut om det er lekkasje i installasjonen din.

Men spenningen til PEN er låst. Det vil si at den aldri vil variere fra spenningen i jorda rundt deg da PEN er selve jordlederen som splittes og blir til Jord og N i første fordeling. Dermed vil du ikke få samme fenomenet som i IT nett der nettet er isolert fra jord og dermed vil gi rare måleresultater ved jordfeil.

Hør med netteier hva spenningen er og fortell om dine måleresultater. Det kan hende det er feilkoblet ved hovedtrafoen i området ditt, da disse trafoene har flere spenningstrinn for å kunne ""justere"" spenningen til akseptabelt nivå.

Ved en jordfeil i TN så vil vernet løse ut siden dette i praksis er en kortslutning. Men har du en stående jordfeil med høy impedans så vil det stadig gå strømmer mot jord som ikke er store nok til å løse ut vernet. Her snakker jeg altså om vanlig automater og ikke jordfeilbrytere. TN nett vil ikke forandre spenning mellom jord og fase ved jordfeil.

L

Postet 13:40 - 23.1.2009
Spenningen 240V er normalt, den uttrykker bare forskjellene mellom lederne i spenning. I TN er spenningen mellom fase og N, og mellom fase og jord den samme (220-240V). Slik skal det være.

Jordfeildelen har med strømmen å gjøre. Vanligvis skal denne strømmen være 0. Jordfeilstrømmer oppstår kun ved at det blir kontakt mellom fase og jord. Hvis jordfeilstrømmen overkrider 30mA, vil jordfeilbryteren løse ut.

Forumleder v/Hans Olav

Postet 6:59 - 26.1.2009
I et 400 volt TN-anlegg er spenningen fase/jord lik fase/nøytral, altså 400/√3= 231V. Nettselskapene har +-10% i leveringsbetingelsene sine, slik at tilført spenning kan variere mye.
I et 230 volt IT-system er spenningen fase/jord normalt 230/√3= 133V (også her +-10% på tilført spenning).

Ønsker du ytterligere informasjon om dette kan jeg anbefale boka Elektriske anlegg - Vg2 elenergi av Svein Johnsen, utgitt på Elforlaget (NELFO) i 2007.


Vennlig hilsen
Hans Olav

Mont

Postet 10:08 - 26.1.2009
Se på merkeskiltet på vanlige apparater. Der ser du at de tåler en spenning fra rundt 210 - 240V. Så om du måler 240 så er dette i grenseland men helt i orden.

Spenningen mellom fasen og jord er den samme som mellom N og fase. Så da vil strømmene bli like store om kretsen slutter fase og N eller fase og jord.

Det er ikke jordfeilbrytere over alt. For eksempel i eldre installasjoner eller i industrien. Her kan en jordfeil med høy overgangsmotstand sørge for at store strømmer går til jord men ikke høyt nok til å løse ut vernet. Men alikevel høyt nok til å få ekstrem varmegang i feilstedet.

Måler du da høyere spenning mellom jord og fase så betyr ikke dette noe som helst annet enn at fasespenningen er høyere. For det er akkurat denne spenningen enfaseapparater får. Husk, spenningen mellom PE - fase er nøyaktig lik spenningen mellom N - fase. Belastningsstrømmen vil ikke få spenningen verken opp eller ned med mindre du begynner å overbelaste trafoen og får spenningsfall.

En jordfeil føles for trafoen akkurat som en belastning mellom N og fase. Og du opplever vel ikke at spenninga i leiligheten din med TN i skapet går opp eller ned når du kobler på en ovn på 2300W for eksempel? Dermed så har ikke strømmen noe å si på spenninga. For strømmens del kunne denne ovnen like gjerne fått sin spenning fra fase og jord.

Det er ohms lov som gjelder fortsatt når det kommer til jordfeil. Er det jordfeilbryter der så vil det løse ut under 30mA. Er det ikke det så kan det herje til det blir glodvarmt og begynner å brenne eller til det overskrider merkestrømmen på vernet.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.