Jordfeil hos naboen

Spurt 17:14 - 1.9.2010 av L|Siste svar 10:20 - 9.2.2013 av Arvid

L

Hvordan kan jordfeil hos naboen eller en på felles trafo påvirke meg? Vil jeg merke noe i alle nettsystemene ( IT TN og TT ) ??

Ser ikke annet en at jordledningen min blir spenningsførende / får et spennings potensial.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (5)

Mont

Postet 18:10 - 1.9.2010
Det er som du sier på slutten, i IT-nett.
Du vil få berøringsspenninger. Jordfeilen hans vil også påvirke hvordan ditt anlegg reagerer på en jordfeil nr2 på en av de to andre fasene i form av en kortslutning. Fasen din med feil møter en av nabofasene gjennom jordsystemet frem til naboen sitt feilsted.

Er det ikke tilstrekkelig lav impedans i feilstedene så kan det oppstå store strømmer som er akkurat små nok til ikke å løse ut minste vern i sløyfa. Da har du en enorm brannfare.

I TN-nett så vil vernet til naboen løse ut så fort han vil få en jordfeil. Men også her kan det være fare for utilstrekkelig lav impedans i feilstedet og stor brannfare.
Dere vil ikke påvirke hverandres anlegg nevneverdig siden alle delene av jordsystemet har full kontakt til jord til enhver tid og strømmen uansett har en uhindret vei tilbake til trafoens nullpunkt.

Det er på grunn av slike forhold at jordfeilbrytere er veldig viktig.
Men en jordfeilbryter skal alltid betraktes som tilleggsbeskyttelse.

Og det er også på grunn av sistnevnte tilfelle at jeg vil avlive myten om at TN nett er totalimmun mot jordfeil. Fordi dette forutsetter lav nok impedans til at strømmen blir stor nok til å løse ut vernet. Og det er ikke alltid det blir ved en jordfeil.

Mont

Postet 18:12 - 1.9.2010
For å si det slik. En seriejordfeil (jordfeil på to forskjellige faser mot jord) øker faktisk sjansen for at impedansen blir for lav for utkobling av vern. Dårlig kontakt pluss dårlig kontakt betyr veldig dårlig kontakt totalt sett i sløyfa. Blir som to resistorer i serie.

l

Postet 8:57 - 2.9.2010
Takk for et bra svar. Da var det slik jeg trodde

Mont

Postet 14:55 - 2.9.2010
Ingen årsak.

Bra at farene ved jordfeil blir lært bort.

Arvid

Postet 10:20 - 9.2.2013
Et meget godt svar

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.