Hei.
Jeg skal montere en saltoe el-bil lader hos en kunde, og den beste plassen å hente strøm er ifra utvendig målerskap. Blir en 32A jordfeilautomat.
Er felle lov? Kobler selvfølgelig inn automat etter måler. Eventuelt en lastebryter før sikringen ?
Hvis noen vet svar. Noen referanser ?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Det kan ikke monteres overbelasningsvern i tilknytningskapet. Tror det er elsikkerhet 86 eller 87 som sier noe om det. Du kan sette en lastbryter ( eller ingenting) i tilknytningskapet og vern +jordfeilbryter i en kapsling et annet hensiktsmessig sted. Husk bare at boligens hovedvern + vernet til laderen tilsammen ikke overstiger målersløyfens strømføringsevne.
Ja du kan gjøre dette!
Normalt er det slik som Jr skriver, men her er det unntak fra regelen.
Se https://www.nek.no/standarder/faq/, FAQ 399, ID 2536.
Ja det er lov.
Noen ting du må tenke på. Vernet er følsom for temperaturer. Men husk også at kanskje en elbil lader kan ses på som fast belastning!
Hovedvernet bør være lett tilgjengelig. Kjedelig for de med rullestol å gå ut i skapet utenfor om lyset i huset går. Men det er ikke like relevant for elbil i garasjen.
Belastningen av elbil pluss hus kan ikke overstige hva inntaket er dimensjonert for. Uheldig med 63 A sikring innendørs og 32A avgang til elbil.
Enig med EnToTre:).
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.