jordfeilbryter i TN nett

Spurt 19:37 - 22.2.2008 av L|Siste svar 8:14 - 23.2.2008 av Forumleder

L

Er det krav til jordfeilbryter på alle kurser i et TN-anlegg? Henvis gjerne til NEK.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

L

Postet 1:56 - 23.2.2008
NEK 400 krever ikke at det skal være et strømstyrt jordfeilvern (jordfeilbryter) 30 mA på alle kurser i TN installasjoner. Det kreves strømstyrt jordfeilvern ived spesielle forhold gitt i NEK 400-7 og NEK 400-8 (for eksempel for bad og utendørs stikkontakter). I TN installasjoner kreves det imidlertid at jordfeil skal kobles ut innen 0,4 s. Normalt vil dette kravet tilfredsstilles ved hjelp av et overstrømsvern, men det kan også benyttes et strømstyrt jordfeilvern.

NK64 har lagt inn en veiledning til NEK 400-4-41, avsnitt 413.1.5.1 som klart indikerer at et strømstyrt jordfeilvern, 30 mA, for en hel installasjon ikke er å anbefale..
DSB har også signalisert at de anser det å sette kun et 30 mA strømstyrt jordfeilvern foran en hel installasjon for å være i strid me fel §16. Dette gjelder særlig installasjoner tilknyttet et IT distribusjonsnett. Problemene meb uønsked tripping ved jordfeil utenfor installasjon er mindre for installasjoner tilknyttet et TN-distribusjonsnett enn for installasjoner tilknyttet et IT-distribusjonsnett.

En alternativ løsning vil være å benytte det strømstyrte jordfeilvernet kun for de kurser hvor det er påkrevd med et 30 mA strømstyrt jordfeilvern

Forumleder

Postet 8:14 - 23.2.2008
NEK 400:2006 411.3.3 Tilleggsbeskyttelse
I AC systemer (også TN-nett selvfølgelig) skal det være etablert tilleggsbeskyttelse med hjelp av strømstyrt jordfeilvern i samsvar med avsnitt 415.1 for:
- flyttbart utstyr med merkestrøm ikke over 32 A for bruk utendørs, og
- stikkontakter med merkestrøm ikke over 20A:
- beregnet for allmenn bruk av ikke sakkyndige, eller
- montert i boliger, eller
- montert i BA2-områder

Dersom du kommer utenom de speifiserte tilfellene over så kan du bruke følgende metoder:

automatisk utkobling av strømtilførselen (se avsnitt 411)
- dobbel- eller forsterket isolasjon (se avsnitt 412)
- elektrisk adskillelse ved forsyning til èn utstyrsenhet (se avsnitt 413)
- ekstra lav spenning (SELV og PELV) (se avsnitt 414)

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.