jordfeilbryter på jordkabel

Spurt 13:54 - 8.10.2014 av k|Siste svar 19:13 - 9.10.2014 av Forumleder

k

Skal legge pfsp til garasje 4x10mm2. Skal sikres med 4x32A. Må det være jordfeilbryter på denne? 400V TNCS
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (7)

Forumleder

Postet 5:16 - 9.10.2014
Nei, du behøver ikke ha jordfeilbryter på en hovedkurs (stiger).
Det er heller ikke krav til overvåking, siden dette er TN.

Avsnitt NEK 400-8-823.411.3.3 krever imidlertid jordfeilbryter på 30 mA for alle forbrukerkurser. Dette vil gjelde for alle kurser i fordelingen i garasjen.

k

Postet 5:56 - 9.10.2014
Selv om kabelen ligger i bakken?

Forumleder

Postet 7:15 - 9.10.2014
Ikke krav til jordfeilbryter. Ikke krav til overvåking heller, men dette er lurt (men da er det vel billigere og enklere med jordfeilbryter i ditt tilfelle).

Men, som sagt, det kreves ikke jordfeilvern på stiger til garasje.

Frode

Postet 12:58 - 9.10.2014
Hadde ikke det beste vært å benytte dobbeltisolert kabel f.eks. PFXP forlagt i rør? Da slipper man jfb eller jfv.

Forumleder

Postet 13:03 - 9.10.2014
Som sagt er det Ikke krav til jordfeilvern her (TN).

Elektro

Postet 18:11 - 9.10.2014
Er enig forumleder, men jeg mener svaret er litt mer komplisert en det.
Det er alltid krav til beskyttelse mot elektrisk sjokk i enhvert ledd i en elektrisk installasjon. Det er da også krav til beskyttelse mot elektrisk sjokk på stigeledningen ut til garasjen. Enten det er Dobbeltisolert,Automatisk utkobling,SELV,Elektrisk adskillelse. I dette tilfellet kan den utføres som dobbeltisolasjon eller som automatisk utkobling. I dette tilfellet velges det automatisk utkobling og hadde dette vært et IT-nett ville det da selvfølgelig vært stilt krav til jordfeilbryter, men siden dette er et TN-nett, så har man beskyttelse mot elektrisk sjokk i vernet da minste kortslutningstrøm er minste jordfeilstrøm. Så hvis trådstarter skal utelate jordfeilbryter eller dobbeltisolasjon må han sørge for at vernet løser ut ihht normen (5 sekunder for hovedkurser? har ikke NEK tilgjengelig nå. Men det er viktig å påpeke dette da begge løsningene skal være elsikkerhetsmessig likestilt enten du har jordfeilbryter eller utkobling i vern ved feil.

Forumleder

Postet 19:13 - 9.10.2014
Det Kåre spurte om var krav til jordfeilbryter, som er eventuell tilleggsbeskyttelse når det benyttes automatisk utkobling. Det er selvfølgelig forutsatt at automatisk utkobling er ivaretatt i henhold til krav.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.