Jordfeilbrytere i IT-anlegg

Spurt 6:50 - 12.11.2007 av Jan Arne|Siste svar 17:46 - 5.12.2007 av hobby elektriker

Jan Arne

Følgende problemstilling:
Det står kun en enebolig på egen trafokrets i et område uten annen bebyggelse. Nærmeste bebyggelse er 8 10 km unna. Trafo 22kV/IT-230.
Huset står på morenegrunn med ringjord og spyd, samme som trafo.
Boligen har jordfeilbrytere på kursene.

Vil jordfeilbryterne fungere?

Hvordan teste at jordfeilbryterne løser ut. (30mA)?

Hvordan vil jordfeilvarsling fungere??


jaj
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

Mont

Postet 6:50 - 12.11.2007
Jordfeilbryterne vil fungere så lenge det er god nok forbindelse mot jord (det skal være en forferdelig dårlig forbindelse mot jord før en 30mA jordfeilbryter ikke løser ut.)

Jordfeilbryteren vil bare overvåke kursen ved å sammenlikne strømmen som går ut på en fase med det som kommer tilbake på de andre. Avvik her betyr lekkasje... og det mot jord.

De testes med installasjonstester som har målefunksjoner beregnet på slik testing. Man spenningssetter jordfeilbryteren, så vil installasjonstesteren slippe igjennom mer og mer strøm mot jord til jordfeilbryteren løser ut. Så ser man om den gjør det innenfor 30mA og innenfor utløsningstiden normene krever. Gjør den det så blir den godkjent.

I jfeil min

Postet 6:51 - 12.11.2007
Så enkelt er det nok ikke. Det er ikke sikkert du vil kunne få 30mA jordfeilstrøm i dette anlegget. Hvor stor jordfeilstrømmen kan bli er avhengig av strøkapasitansene i kabelnettet. I og med det er kun en bolig tilknyttet transformatoren er sanssynligheten stor for at det ikke er nok kabelmasse i anlegget til å gi nok kapasitans som i sin tur gir nødvendig jordefilstrøm slik at vernet kan løse ut.Men her sier normen at dersom feilstrømmen er under 30mA, aksepteres 30mA jordfeilvern.
Med hensyn til test av jordfeilver, finnes det en del instrumenter på markedet man kan benytte. Det enkleste er imidlertid å trykke på testknappen på vernet.

Forumleder

Postet 10:40 - 12.11.2007
Vil bare tilføye i Normguiden NEK 400:2006 punkt 61.3.7 står det: Det er ikke akseptabelt å kun benytte testknappen for å dokumentere at jordfeilvernet løser ut. Dersom kapasitanse blir for lav så er det ikke sikkert at jfb løser ut på første jordfeil, men det vil jo også si at det går så lav strøm at det ikke er farlig. Den vil imidlertid løse ut ved feil nummer to og ved Nullpunktsvern havari.

hobby elektriker

Postet 17:46 - 5.12.2007
testknappen tester bare utløsemekanismen. For å teste utløsenivået må teststrøm påtrykkes.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.