Jordfeilovervåking/varsling på stigere i TN-nett

Spurt 8:51 - 27.5.2023 av Anonym|Siste svar 5:42 - 30.5.2023 av Hans Olav Arnesen

Anonym

Hei,

Har det noen gang vært krav til jordfeilovervåking på stigere i TN-nett

Er i et stort næringsbygg med flere stigere der det er en stiger som har 1,75A i lekkstrøm. (Lekkstrøm på flere andre også, men ikke så høy) Vi er enige om at det er mye og vil ikke ha dette i anlegget, men finnes det noen verdier/krav/anbefalinger for hva som er for mye lekkstrøm? Kanskje vanskelig å svare på, kommer vel an på flere ting.

Det blir for tøft å komme ned mot 30mA. 300-500ma??


Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 5:42 - 30.5.2023
Instructor contact card

Det er ikke, og har ikke vært krav til jordfeilovervåking på stigere i TN-nett. Varslingsgrensen må tilpasses hva som er tilkoblet hovedkursen/stigeren, og et generelt tall er uegnet. Grensen bør tilpasses hva som er antatt naturlig lekkasjestrøm, og legges godt over denne.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.