Jording av flåte for havbruksnæring

Spurt 11:36 - 2.2.2024 av Torbjørn Austarheim|Siste svar 5:58 - 16.4.2024 av Hans Olav Arnesen

Torbjørn Austarheim

Hei. En flåte skal forsynes med strøm fra land. Det legges en kabel fra land med 1000V forsyning. Ombord i flåten monteres en trafo som lager et 400V TN nett.

Flåtens installasjon har egen jordelektrode i sjø.

Med tanke på korrosjon: Skal/ bør jordleder i landstrømkabelen tilkobles flåtens jordingsanlegg? Eller bør den isoleres?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 13:24 - 2.2.2024
Instructor contact card

Nei, det bør være skilletransformator på tilførselen fra land, og PE fra land skal da ikke tilkobles.

Jarle Myrvågnes

Postet 20:22 - 15.4.2024

Nei, det bør være skilletransformator på tilførselen fra land, og PE fra land skal da ikke tilkobles.

Kan dette med at PE fra land henvises til noen steder i NEK 400? Har dette noe med 709 s.383-384 å gjøre og om så hvilke figur/ tegning?


Er årsaken til å utelate PE i kabelen for å hindre glavanisk korrosjon?

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 5:58 - 16.4.2024
Instructor contact card

Figur 709A-4 beskriver en mulig løsning, for å forhindre galvanisk korrosjon.


Det jobbes for øvrig med nytt innhold til delstandarden 825, hvor dette er et vesentlig tema.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.