Kabeldimensjon målersløyfe direktekobling

Spurt 7:31 - 13.3.2012 av Thomas|Siste svar 8:17 - 19.3.2012 av Forumleder

Thomas

Hei.

Jeg holder på å skal bygge et skap med 230V 3-fase 80A inntaksvern, med direktekoblet strømsløyfe. Men jeg er litt usikker på dimensjonene på kablene jeg skal bruke fra inntak, til sikringsfordeling. Er det noen spesielle regler på inntakskabler i målesløye? hvilken forlegningsmåte er det som er brukt på dette?
Leser i BKK sine krav til målerpunkt at det skal brukes maks 25mm2 kabel. dette ligger akkurat i grenseland i forhold til forlegningsmåte, så jeg må vite hvilken som er riktig.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (6)

MA

Postet 21:33 - 13.3.2012
I slike tilfeller som ditt reguleres tverrsnittet ut i fra rådene forhold og tabeller for referanse installsjonsmetoder fra side 199 og utover i NEK 400 2010.

Har du feks en hovedkurs ""kabel"" rett inn i rør i betong opp i åpen tavle er det B2 metode. Er det rør i betong frem i golv og opp i vegg lengre enn 35 cm og kabel i rør videre opp i isolert vegg blir det A2 da denne er den som gir lavest strømføringsevne i tilfellet.

Er det under 35 cm kan du se bort i fra dårligste ref inst metode feks om du kun går igjennom en vegg med en inntakskabel er det fremdeles er C åpen forlegging selv om det er et rør igjennom isolert vegg fordi under 35 cm er dette tillatt i NEK 400.

Så det du må er å kikke hvilken ref inst metode som er dårligst og så velger du kabel ut i fra IZ strømføringsevnen oppgitt i NEK 400.

Forumleder

Postet 18:19 - 14.3.2012
Er litt usikker på hva du spør om (og om MA svarer på det du spør om). Jeg oppfatter det som at du spør om dimensjonering av målersløyfa i et 3x80 A anlegg.

Det er reglene til den enkelte netteier som gjelder her, og disse bygger på Installasjons-/tilknytningsregler av 2002 utformet av Energi Norge.

Som et eksempel har jeg saksa dette fra en større netteier:
På anlegg til og med 63 A hovedsikringer skal det benyttes
10 mm2 Cu type RK (mangetrådet) eller tilsvarende.
På anlegg til og med 80 A hovedsikringer benyttes maks 16 mm2
Cu type RK (mangetrådet) eller tilsvarende.
På anlegg til og med 100 A hovedsikringer benyttes maks 25 mm2
Cu type RK (mangetrådet) eller tilsvarende.
Det må benyttes presshylser på tilkoblingene.

MA

Postet 20:47 - 15.3.2012
Skagerak Energi har endret teksten på målersløyfen til at man på 63 A skal legge minst 10 mm2 eller 16 mm2 men Skagerak skriver samtidig at man uansett skal legge IZ i forhold til gjeldende regelverk altså NEK 400 2010.

Dette er hentet fra EBL retningslinjene som tavlebyggere benytter frem til alle sine målere som leveres rundt i Norge:

6.2.5 Montering og merking av målefelt

Plassert i miljø som ikke skader måleinstrumenter

Inntil 63 A OV ?tverrsnitt på målesløyfer i direktekoblede system min. 10 mm2

Ved OV 63 ?80A skal tverrsnitt være min. 16 mm2

Så her er det antaklig forskjellig praksis i forskjellige everk, men viktigste er som forumleder sier at man følger netteier sine lokale krav her i og med at måler er deres eiendom, men om man velger 10mm2 på 63 A er dette faktisk et avik fra NEK 400 2010 og man bør da skrive i risikovurdering atr netteier sine retningslinjer er lagt til grunn fordi 10mm2 PVC tåler ikke denne strømmen, men den er riktig nok rett under da.

Thomas

Postet 22:36 - 15.3.2012
Stemmer at jeg har et anlegg på 3x80A.

Men utfra det som dere sier, skal jeg bruke min 16mm2 kabel.
men utfra det jeg kan lese i NEK 400 2010, må jeg opp i 25mm2 dimensjon for å tilfredstille kravet om kabeltversnitt.

Når det er forlegningsmåte, er dette fra en effektbryter NS80(schneider), via måleren til BKK, deretter til sikringsfordelingen.

Det er snakk om en lengde på totalt 1,5 meter, men da dette er fagprøven min, vil jeg gjerne kunne begrunne hvorfor jeg velger den dimensjonen jeg gjør.

er det godt nok at jeg refererer til nettleverandøren sine spesifikasjoner, selv om disse(så vidt jeg forstår) strider mot tabell 52- i NEK 400?

MA

Postet 16:41 - 16.3.2012
Du burde for all del forholde deg til strengeste krav av elverk / NEK 400 på fagprøven fordi slik jeg ser det er dette med elverksretningslinjer og grenssnitt NEK 400 mot elverksregler mye diskutert i bransjen det er visstnok oppnevnt en egen NK komitee som skal komme frem til hva og hvem regelverk som skal gjelde hva og hvor innen denne saken.

Hadde dette vært min prøve hadde jeg KUN valgt 16 mm2 her om elverksmåler ikke passer til 25 mm2 og i såfall ville jeg skrivd at dette er et avvik fra NEK 400 fordi elverk ikke kan levere iht. NEK 400 sine krav til IZ på målertilkoblingsklemmene, går det med 25 mm2 hadde jeg brukt dette uten tvil, så slipper du å styke på en sak som ikke du egentlig har 100 % kontroll på hva andre måtte mene uten at det står konkret skrevet noe sted, da er det best å velge den versjon som gir strengeste krav.

Dette blir det samme som at NEK 400 sier minimum 4 mm2 jordleder på overspenningsvern allikevel krever mange leverandører 16 mm2 eller noen ganger også 25 mm2 da må vi velge det leverandøren sier pga dette er strengeste krav av disse to steder skrevet.

Forumleder

Postet 8:17 - 19.3.2012
Enig med MA.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.