Jeg har tenkt å legge opp 230V i båten min til forbruk. I den forbindelse så bruker jeg en vekslebryter så jeg kan veksle mellom batteridrift eller dynamodrift gjennom vekselretter og over til tilførsel fra brygge når jeg ligger til kai. Da også med lading av batteriene. Alt gjennom en 30mA jordfeilbryter på 230V siden.
Jeg tenkte opprinnelig å installere i båten akkurat som om det skulle være en bygning, men med solid kapslingsgrad. Da med NEK 400 som norm.
Men kan jeg sånn uten videre gjøre dette? Jeg kjører med dieselmotor, så det er ingen fare for bensindamp
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Her gjelder NEK EN 60092-507:2015 Elektriske installasjoner om bord i skip - Del 507: Små fartøyer.
For å utføre maritime installasjoner må installatør være registrert for dette i Elvirksomhetsregisteret, og både montør og installatør må ha tilfredsstillende tilleggskunnskaper.
Vær oppmerksom på at rett til å utføre arbeid på egen bolig og fritidsbolig ikke gjelder for egen båt.
Jeg vil anbefale å kontakte virksomhet (installatør) som er registrert for maritime installasjoner.
Nei, ihht NEK400-1 11.3 NEK400 gjelder ikke for:b) elektriske installasjoner om bord i skip, flyttbare og stasjonære innretninger til sjøs (offshore-innretninger)
For fritidsbåter inntil 24m gjelder NS-EN ISO13297.
Se denne siden:http://www.slaattevik.com/strom/landstrom.htm
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.