Kombinering på kjøkken ?

Spurt 16:06 - 10.3.2011 av KES|Siste svar 16:54 - 12.3.2011 av Even

KES

Er det noen kombinasjoner som oftest blir brukt?
Trenger litt tips...

Finner ikke effekten på kjøleskap og oppvaskmaskin... men sånn ca ?

Hvitevarer: Kombiskap,mikro,oppvaskmaskin,ventilator,stekeovn,induksjonstopp...

5 doble stikk og ca 400W 12V downlights i tak/under& veggskapene.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

Mont

Postet 18:29 - 10.3.2011
Effektene varierer.

Nå har ikke jeg spesialisert meg i hva apparatene bruker helt eksakt. Jeg leser bare typeskilt når jeg skal dimensjonere kurser.

Du kan jo lese litt rundt hos elektroforretninger som elkjøp etc.
Der står full spesifikasjon på hvitevarene.

Men du kan regne med at en mikrobølgeovn til trekke alt fra 1 - 2kW. Alt etter hvor kraftig den er. Om den har grillfunksjon.

Oppvaskmaskin ligger på rundt 1,5kW til 2kW.

En ventilator trekker fra 50 til rundt 200W.

En stekeovn 3 - 3,5kW
Induksjonstopp 6 - 8kW.

De fem stikkene og downlights ville jeg gitt en egen kurs.
Er samtidighetsfaktoren mellom stikkene høy så ville jeg også vurdert å delt dem opp i to grupper med hver sin 16A kurs.

Kjøleskapet tipper jeg trekker rundt 500W. Men den slår seg av og på da. Så dette er ikke en kontinuerlig last. Det samme gjelder flere andre laster som stekeovn og induksjonstopp. For ikke å snakke om samtidighetsfaktoren.

Men det kan forekomme variasjoner. For skikkelig dimensjonering så bør man be kunden legge frem innkjøpsplanene for hvitevarene så anlegget kan dimensjoneres deretter.

Even

Postet 16:54 - 12.3.2011
25A på induksjonstopp.
egen 16a kurs på steikeovn da den kan vere på 2kw.
egen 16a kurs på oppvaskmaskin da den kan være på 2Kw
micro ventilator og kjøleskap på ein 16a kurs.
5 dobble stikk og lys på ein kurs.

Skal du være 1000% sikker tar du egen kurs på micro og. men eg gjer det slik som beskrevet over. Og eg har aldri fått klage på at sikringer ryker på kjøkkenet.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.