Hei
Blir ikke klok av å lese FSE/FEK når det gjelder høyspenningstester (AC test, megging, PD tester osv) under FAT.
Kan dere hjelpe meg å få svar på følgende:
1) Når det gjøres innleie for å utføre høyspent tester for f.eks. på en motor. Vil FSE og FEK gjelde eller ikke når vedkommende er innleid og ikke ansatt av maskinprodusenten?
2) Skal det være 2 personer under slike tester?
3) Stilles det spesielle krav til kompetanse iht. FEK?
4) Må virksomheten, hvor innleien skjer fra, være registrert hos DSB?
5) Er det krav til å ha en jordingstang da en ikke skal kun stole på jordingen via instrumentet?
6) Må det utpekes en LFS?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Dette var mange spørsmål, men skal forsøke å svare på alt. Fint med innspill om noen er uenig i min forståelse.
1) FSE gjelder alltid ved mulig elektrisk fare! FEK gjelder for arbeid på maskin utført av andre enn produsent.
2) Siste avsnitt i veiledningen til FSE § 12 beskriver mulige unntak fra krav til 2 personer.
3) Utgangspunktet er krav til energimontør, men enkel drift og vedlikehold kan utføres av elektriker med tilleggskompetanse innenfor høyspenning (minimum høyspenningskurs hos f. eks. Trainor).
4) Virksomheter med ansatte elektrofagarbeidere skal, med unntak av nettselskapene, være registrert i Elvirksomhetsregisteret, om virksomheten er underlagt tilsyn fra DSB/DLE.
5) Dette vet jeg ikke svaret på. Leverandøren av instrumentet bør kunne svare på dette.
6) FSE § 6 andre avsnitt beskriver at LFS skal utpekes for alt arbeid i høyspenningsanlegg.
Hei
Takk for svarene og disse samsvarer med min forståelse.
Fant ut av at EN 50110-2023 referer til EN 50191 for midlertidige test installasjoner. Denne kan da brukes som tillegg hvor test utstyret har spenning over 25V AC og test strøm som overstiger 3 mA AC.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.