Krav til Utjevningsforbindelse når du har jordfeilbryter 30mA.

Spurt 6:30 - 22.8.2023 av Jordal|Siste svar 6:26 - 24.8.2023 av Hans Olav Arnesen

Jordal

Jeg har en diskusjon pågående med ingeniørkollegaer. Jeg har lært at når du kan ta mellom ledende del og annen ledende del så skal det være utjevningsforbindelse. Er det behov for utjevningsforbindelse til annen ledende deler og mellom apparater i f.eks et industrikjøkken når alle apparater, stikk etc har jordfeilbryter 30mA?

Jeg er selv usikker på krav. Det er montert beskyttelsesleder igjennom kabelen, og i utgangspunktet med JF 30mA så er personsikkerheten ivaretatt.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

OlavF

Postet 19:36 - 23.8.2023

Hvis vi ser bort fra kapittel 7 og 8 i NEK 400, og så lenge du oppfyller 411.3.1.2 om hva som skal utjevnes for beskyttelsesformål - og har 30mA jordfeilbryter som tilleggsbeskyttelse, så er det ikke behov for utjevninger til andre ledende deler.


Behov for tilleggsutjevningsforbindelser mellom utsatte ledende deler og andre ledende deler oppstår når man overstiger maksimale utkoblingstider ved feil (tabell 41A), og noen av installasjonene som omtales i kapittel 7 og 8, f.eks landbruk, svømmehaller og medisinske områder.

Bra svar markert av forumlederBra svar

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 6:22 - 24.8.2023
Instructor contact card

Olav har rett. Tilleggsbeskyttelse i form av tilleggsutjevningsforbindelser er et alternativ om jordfeilvern ikke er ønskelig, eller krav til utkobling ikke kan innfris.

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 6:26 - 24.8.2023
Instructor contact card

Olav har rett. Tilleggsbeskyttelse i form av tilleggsutjevningsforbindelser er et alternativ om jordfeilvern ikke er ønskelig, eller krav til utkobling ikke kan innfris.

Altså tilleggsbeskyttelse kan være i form av jordfeilvern eller tilleggsutjevningsforbindelser.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.