Kryssing av varmekabel

Spurt 10:27 - 14.10.2011 av Even|Siste svar 15:43 - 19.10.2011 av Even

Even

Hei. Har ein kunde som ønsker 2 x 800 W varmekabel med reguleringsbryter og termostat m/ gulfføler. Type Øglænd.

Så kom spørsmålet opp. Er det lov og krysse varmekabeler. Sjekket i legganvisning. Sto ingenting om at det er lov eller ikkje. Bare at man skal følge NEK 400.

Eg ringte til Øglænd for og spørre, og fikk svar om at dette står i NEK 400. At det ikkje er lov og krysse.
Kan ikke se å finne dette. Er det noen som er flinkere å lete enn meg?

Sår at det ikkje er lov å krysse ekspansjonsskøyter. ( 753.424.01) Men det er vel noe annet?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

MA

Postet 11:28 - 14.10.2011
Man slipper å krysse dersom man legger feks en 900 W og en 500 W, den største kabel legges først med god avstand fra veggen på den ene siden, så legger man den kortere 500 W inne i sløyfene da blir det ingen kryssing, man må sørge for at det normalt er over 5 cm mellom kabler""bruksanvisning angir dette"" og man må sørge for reguleringsbryter for ulike elementer.

Ellers har de aller fleste sluttet med slike løsninger da strømforbruk ikke blir lavere ved to kabler og dagens golv termostater styrer VK meget effektivt med minst mulig energi uansett VK effekten.

Det du spør om med kryssing trodde ikke jeg leverandøren godkjente, men om de gjør det og i tillegg NEK 400 generelt og 753 ikke sier noe om det er det tillatt å krysse. Før 2002 var VK legging i Norge regelstyrt via rødboka, FEB 88, FEB 91 og FEL / NEK 400 1998 etter dette fra NEK 400 2002 ble det krav til å samsvare med brukerveiledning så produsenten iht. sikkerhetskrav

Even

Postet 16:44 - 14.10.2011
Eg brukte 2 x 800 og krysset ikkje kablene.

lå først den eine med cc 54 yttersving og cc 18 innersving.
så låg eg kabel nr to cc 18 innersving og cc 54 yttersving.

det passet fint og gikk opp. tingen her er at det ikkje står noko om kryssing er lov eller ikkje i legganvisning fra øklænd. eg ringte de og fekk opplyst om at kryssing ikke er lov og det står i nek 400. men eg finner det ikkje.

grunnen til at det er to kabler eg fordi kunden ønsker dette. bla på grunn av at vist den eine ryker har man ein til i reserve uten og hugge opp gulv.

Mont

Postet 19:22 - 14.10.2011
Er egentlig brudd i varmekabel et så hyppig problem at risikoen for dette er stor?

En varmekabel vil jo ha en levetid på flere tiår om den legges slik den skal.

Even

Postet 15:43 - 19.10.2011
Kunden ønsket reguleringsbryter og termostat.

Da må man nesten legge to kabler da :P :P :P

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.