Pr. dagsdato har vi kursfortegnelser på A4 ark laminert og fysisk tilgjengelig i alle våre nettstasjoner og kabelskap. Omlag 6000 kursfortegnelser rundt i vårt konsesjonsområde. Det krever mye tid å holde en kursfortegnelse oppdatert, fram og tilbake fra kopimaskinen mm.
Vi har sett på å legge kursfortegnelsene i SharePoint slik at dem er tilgjengelig i felt. Vi vil spare over 60% av tidsforbruket og oppnår en høyere kvalitet og effektivisering når kursfortegnelsen oppdateres/opprettes i felt og blir tilgjengelig for alle med en gang. I tillegg er det tenkt å ha QR-kode i alle skap, for enklere å nå riktig sted i SharePoint vha. å scanne koden (må logge inn med brukernavn og passord i SharePoint).
Faren ved dette er så klart man må ha mobildekning i felt og strøm på mobilen/nettbrett. Sannsynligheten for at en av disse skjer er minimale. Montør kan alltids ringe inn til overordnet vakt/prosjektleder/planlegger hvis det oppstår problem med å nå SharePoint. I nettstasjonen tenker vi at vi fortsatt skal beholde kursfortegnelsen på A4 ark laminert.
Så langt har jeg ikke lest i forskriftene at vi ikke kan gjennomføre overnevnte. Har jeg oversett noe? Hvordan stiller dere til dette?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Det du spør om er vel om kursfortegnelsen må være plasser fysisk i skapet eller ikke?
Det du spør om er vel om kursfortegnelsen må være plasser fysisk i skapet eller ikke?
Ja. Men det kan framskaffes på stedet.
Dette er ikke konkretisert i FEF §§ 3-1 og 3-2, og heller ikke i Veiledning til FEF.Altså er det opp til eier å vurdere hvordan tilgjengelighet av dokumentasjon skal ivaretas.
Jeg kjenner ikke til hva REN beskriver her, men dette er uansett ikke juridisk forpliktende.
Sier 439 noe om dette? Den gjelder vel for nye skap?
Nei, kursfortegnelse (det tilkoblede anlegget) er ikke innenfor tavlenormen.
Avsnittene 514.5 og 810.514.5 i NEK 400:2018 er relevante for nye installasjoner, men bare om anlegget er samsvarserklært i henhold til NEK 400 (i avsnitt 11.1 bokstav o står det at NEK 400 kan benyttes for lavspennings forsyningsanlegg).
I avsnitt 810.514.5.101 står det blant annet: Dokumentasjonen skal oppbevares av eier/bruker, og relevant dokumentasjon skal i tillegg oppbevares i tavlen eller i dens umiddelbare nærhet.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.