Led belysning i sone 1

Spurt 21:39 - 1.12.2011 av Mont|Siste svar 16:25 - 2.12.2011 av MA

Mont

Hei.

Tenkte å installere led downlights over badekar i knevegg.
Dette blir da i sone 1 i forhold til badekarret.

Ledlysene som jeg har tenkt å bruke er av denne typen:
http://www.el-produkter.no/?menu=511&product=798

trafo av denne typen:
http://www.el-produkter.no/?menu=466&product=918

lysene er utført i IP44 som er minimum i sone 1.
Ser at maks spenning på trafo på sekundersiden er på 60vdc.

Er dette lov? eller må jeg ta hensyn til selv/pelv. vet ikke om den trafoen der tilfredstiller kravene i selv/pelv men det kan jeg finne ut av vist det er nødvendig.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

MA

Postet 22:40 - 1.12.2011
Kikket på linken din der sto det at lampen er IP 20 ikke tillatt i sone 1, i tillegg er det dusj i badekaret eller kan dert komme dusj i badekaret? da er det heller ikke godt nok med IP 44 fordi det kravet er i norm 701, i tillegg til norm 701 i våtrom gjelder også de generelle krav som blant annet finnes i tabell 51 A ved AD område fukt / vann hvor det kreves minimum IP X5 der det er spyling tilstede og det blir det alltid i sone 1 lavt under dusjhode i tilfeller med dusj eller ved tilfeller med badekar med dusjspylingsslange.

Ellers er det det semme hvor trafor sitter så lenge den er innfelt bak lysarmatur den har ikke noe med krav i våtrom å gjøre,SELV og PELV trenger man ikke på lysutstyr i sone 1 så lenge kapslingsgraden er god nok, og utstyr skal være godkjent for sone 1, i praksis betyr dette at klasse 2 lamper med IP 44 fritt kan benyttes lavt i sone 1 der det er badekar uten mulighet for spyling rett på utstyr men selvsagt over høyde hvor barn lager ""sjøsprut"", og klasse 2 lamper med IP X5 eller bedre kan benyttes fritt lavt i sone 1 der det er dusj eller dusj med badekar rundt.

Mont

Postet 12:16 - 2.12.2011
Takker for svar,

(litt underlig at du ble linka til en IP20 lampe, når jeg åpner så står d IP44, har også flere av disse for hånden å de er merket med IP44)
men jeg må altså sjekke med produsent om de er godkjent for sone 1, og om de er klasse 2.

i tilleg må jeg forsikre meg om at det ikke blir innstallert dusjhode.

å vist alt dette er greit så skal alt være i orden?

MA

Postet 15:46 - 2.12.2011
Ja da skal det være i orden iht sikkerhet og normkrav etter min vurdering da:)

MA

Postet 16:25 - 2.12.2011
Fant denne uttalsen fra NK 64 i arkivet her:
NK 64
NEK 400-7-701:2010, avsnitt 701.55 krever at det i sone 1 kun er tillatt med utstyr som er fast montert, fast tilkoblet og tillatt for bruk i sone 1 i samsvar med fabrikantens bruksanvisning.

Vær oppmerksom på at for dusj uten dusjkar vil sone 0 (10 cm opp fra gulvet) ha samme utstrekning som sone 1. I sone 0 er det kun tillatt med utstyr som er beskyttet med SELV med merkespenning ikke over 12 V AC eller 30 V DC.

NB Og det skal være minimum IP 44

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.