Lysbuevakt i MCC

Spurt 9:33 - 3.12.2013 av Steffen|Siste svar 10:24 - 3.12.2013 av Forumleder

Steffen

Hei

Settes det noen føringer/krav i norsk regelverk hva det angår etablering av lysbuevakt i MCC tavler?

Steffen
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 10:24 - 3.12.2013
Så vidt jeg vet stilles det ikke krav til lysbuevakt i noen typer tavler, i noe myndighetskrav.

I § 11 i FSE står imidlertid følgende krav: Kobling av elektriske anlegg skal utføres på en slik måte at dette ikke medfører fare for skade på liv, helse og materielle verdier.

Lysbuevakt (som virker!) vil dramatisk redusere lysbueenergien som oppstår ved kortslutning i tavla, også når årsaken ikke er relatert til kobling.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.