Megger kan være farlig?

Spurt 21:27 - 16.6.2007 av Fersk mont|Siste svar 12:31 - 14.8.2007 av L

Fersk mont

Jeg skulle pakke sammen isolasjonsmåleren (DavoMegg) og så hadde jeg glemt å slå den av. Den var satt til 1000V prøvespenning.

Jeg fikk hånd til hånd gjennomgang i det korte øyeblikket til refleksene tok over.

Kan det ha skjedd noe?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (5)

Skremmern

Postet 0:09 - 29.7.2007
Neida. Den leverer ikke store nok strømmer til at kroppen tar skade.

Derimot om du bruker den til å kødde med andre så kan det hende du får en brekt nese tilbake. Ville nok vært mer bekymret for det.

Forumleder

Postet 7:15 - 30.7.2007
Normalt avgir en megger opptil 1000V 1mA. Dermed skal det ikke ha vært farlig. Men det er svært ubehagelig og man skvetter. Dermed kan det oppstå følgeskader som fall eller slag.

Et annet viktig moment ved megging er at man kortslutter kabelen etter måling for å utlade de kapasitive strømmene som kan være igjen i kabelen etter meggingen. På høyspenning har det skjedd dødsulykker etter megging av høyspenningskabler. (se innlegget; Krav til kompetanse for å utføre megging på høyspenningskabler,på høyspenningsfagforumet)

Det er her som ellers svært viktig med en grundig risikovurdering. Det er krav til riktig opplæring og kompetanse for å utføre slike målinger.

L

Postet 15:41 - 2.8.2007
Ja, angående det. Beklager om jeg spør om dette på lavspenningsforumet, men det er bare en liten kort avsporing. Jeg jobber på et verksted der de vedlikeholder tog. Jeg er Gr. L lærling. Og vi diskuterte litt på avdelingen om kjøreledningsanlegget i verkstedet angående rutinene ved å koble ut og jorde kjøreledningen før arbeid. Er dette for å eliminere kapasitive restspenninger mellom kjøreledning og skinner eller er det bare for å beskytte mot innkopling? Rent elektroteknisk sett.

jgs

Postet 21:43 - 13.8.2007
Jeg ser vel for meg at det er en kombinasjon av flere ting;
1.Du får ladet ut eventuelle kapasitive spenninger.
2.Du ""jorder"" anleggsdelen du holder på med, slik at det ikke er fare for potensialforskjeller.
3. Du skaper en sluttet krets av anlegget, slik at det blir minimal fare for strømgjennomgang på mennesker og dyr, om det ved feil eller misforståelser skulle skje en ukontrollert gjeninnkobling.

Men jeg er ikke sterkstrømsmontør så om jeg sier noe galt her så må dere være greie og redigere meg!

L

Postet 12:31 - 14.8.2007
Takk for svar.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.