Har kommet over en problemstilling vedrørende overgang fra 400V IT til TN-nett. Et eldre verkstedbygg er forsynt med 2 trafoer. En 230V IT og en 400V IT. Disse trafoene skal byttes ut. 230V IT er OK, men for 400V krever nettselskapet at det skal være TN-nett. Eksisterende 400V anlegg i verkstedbygget er som sagt IT-nett og forsyner kun maskiner. Vil man kunne betrakte det gamle anlegget som TN-nett uten fremført N-leder etter trafobyttet? Det er tenkt etablert nye stigere fra kiosk inn på nye innkommende effektbrytere i eksisterende hovedtavler.
Noen som har vært borti lignende problemstilling?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
I utgangspunktet høres dette rart ut. At netteier på eget initiativ skifter nettsystem og krever at kunden bygger om sitt anlegg har jeg ikke hørt om.
Ligger det noen annen historie bak?
Er det kunden som har initiert forsterking som påvirker nettet?
Det er kunde som har initiert dette, det stemmer. Det er verkstedbygg tilhørende en industribedrift som idag forsynes fra en annen bedrift, da disse tidligere har vært samme firma. Altså ikke forsynt fra det lokale nettselskapet men lokalt. Dette er det tanken å endre på når man uansett må skifte ut matende trafo. Det vil si at nettselskapet i utgangspunktet ikke endrer nettsystem da de ikke leverer strøm til bygget idag.
Det jeg er mest ute etter er om det teknisk sett og forskriftsmessig sett er innafor å bytte nettsystem på tilførsel. Innkommende effektbryter må selvfølgelig skiftes og splitting av N-leder må utføres i henhold til regelverk.
Det er så klart mulig å få til dette, men etter min vurdering vil en slik endring av nettsystem medføre behov for relativt store endringer i installasjonen.
TN-system medfører bl.a. krav om utkobling av enhver jordfeil (ved feil med ubetydelig impedans mellom fase og jord). Dette kan dessuten utgjøre en ulempe med tanke på driftsikkerheten i installasjonen. Det må også sikres at utkobling av enhver kortslutningsstrøm blir ivaretatt (før lederisolasjon tar skade, og senest innen 5 sekunder).
Det bør gjennomføres en grundig gjennomgang (risikovurdering) av hva en eventuell endring av nettsystem vil medføre. Alternativet er å endre nettsystemet tilbake til IT, fra netteiers nye TN-trafo, via en egen trafo.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.