Er det krav om å montere overspenningsvern på AC-siden når man installerer solcelleanlegg i et eldre anlegg som ikke har dette fra før?
Eneste jeg klarer å finne om krav til overspenningsvern, er at dette er kun krav på DC-siden HVIS sløyfelengden er større enn f.eks 76m (ved solcelleinstallasjon på boligbygg). NEK400 712.443.101.
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Nei, det er ikke krav om å montere overspenningsvern på AC-siden når man installerer solcelleanlegg i et eldre anlegg som ikke har dette fra før.
Imidlertid er det jo et krav til montasje av overspenningsvern ved installasjon av nytt tilkoblingspunkt for elektrisk kjøretøy, og dette bør kunden informeres om.
Uansett er det lurt å installere overspenningsvern i eldre installasjoner, og ved en såpass omfattende endring som nytt solcelleanlegg er bør dette "selges" aktivt inn til kunden.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.