Hei,
Kom over et anlegg hvor de har gjort en litt unormal parallellkobling av 3stk 3x50mm PFSP kabler.
Normalt kobler en sammen L1 i samtlige kabler, L2 osv.
Men her har de kjørt alle lederne i kabel 1 som L1, alle lederne i kabel 2 som L2.
Hva sier normene om en slik type parallellkobling?
jr
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei,
Sier vell ingenting imot en slik løsning. Så lenge alle kablene og lederne er i samme lengde.
NEK400:2018 - 523.7
Men det er ikke tillatt å bruke den gulgrønne lederen som faseleder.
Det praktiseres å koble Sort på L1, Brun på L2 og Grå på L3. Teknisk sett spiller det ingen rolle.
Synes ikke dette hørtes særlig bra ut. Er heller ikke enig at det ikke kan ha noe å bety. I en kabel vil felt utligne hverandre (trefoil)
Slik dette er lagt nå og en får magnetisk materiale mellom kabler vil en få sirkulerende strømmer.
Feltstyrken har lite å si etter 30-40cm avstand, målemessig blir det en liten forskjell om det er koblet på ene eller andre måten.
Synes ikke dette hørtes særlig bra ut. Er heller ikke enig at det ikke kan ha noe å bety. I en kabel vil felt utligne hverandre (trefoil)
Slik dette er lagt nå og en får magnetisk materiale mellom kabler vil en få sirkulerende strømmer.
Blir jo det samme som om vi har koblet 3 separate ledere. Er fult lovlig å gjøre det på denne måten. Du må ta hensyn til avstander, men det skal du gjøre uansett.
3 separate ledere skal / bør legges i 3 foil av samme grunn.
Hei Jr,
Følgende står i standarden om elektriske lavspenningsanlegg:
NEK 400:2018 523.7 Ledere i parallell
Når to eller flere spenningsførende ledere eller PEN-ledere er koblet i parallell, skal enten,
a) forholdsregler tas for å sikre lik strømfordeling mellom dem;
Dette kravet anses oppfylt når lederne er av samme materiale, har likt ledertverrsnitt, har omtrentlig samme lengde og har ingen avgreininger.
b) eller spesielle vurderinger foretas med hensyn til strømfordelingen for å tilfredsstille kravene i 523.1.
Ellers er det flere punkter i NEK 400 som tar for seg ulike bruk av parallelle ledere; blant annet
431.4.5 Overbelastningsbeskyttelse av ledere i parallell533.2..3 Overbelastningsbeskyttelse av ledere i parallell med ujevn strømfordeling.Løsningen trådstarter beskriver kan fungere tilfredsstillende ved 50 mm^2, men kan ikke sies å være "Best Practice". Ved større tverrsnitt er det viktig å ha fokus på forholdet mellom impedansene, og induktiv reaktans er vesentlig for impedansen.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.