Plastkapsling i frittliggende garasje

Spurt 9:30 - 6.11.2019 av Andreas|Siste svar 6:49 - 25.6.2020 av Hans Olav Arnesen

Andreas

Hei.Har et påbud fra DLE som lyder. Det må dokumenteres at plaskapsling montert for kurs til el-bil lading iht NS-EN ISO1182:2010 (ikke brennbart materiale) eller byttes til kapsling i ikke brennbar utførelse.Dette er en kapsling montert på en forhånd liggende 15A kurs hvor det har blitt sikret ned til 10A.Da menes det at 823.810.512.101 trer inn ( fordeling utført i ikke brannbare materialer ) Det står også i nek 400-8-823.1 veiledning 2 En kurs fra boligens sikringskap som forsyner en frittligende garasje, er omfattet av kravene i nek 400-8-823. ( i mit tilfelle sier dette at kapslingen vi har montert må være av ikke brennbart materiale) men det sier også :Kurser fra en underfordeling i en frittliggende garasje uten boenhet er ikke omfattet av kravene i nek 400-8-823.

Om jeg tolker dette riktig sier vell dette da dersom den kapslingen var forsynt av en underfordeling i garasje, hadde den ikke hatt behovet for ikke brennbar utførelse. Dette virker for meg som en lite hensiktsmessig løsning mtp elsikkerheten rundt 823.810.512.101. Seter pris på tanker og innspill

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (7)

Andre

Postet 10:45 - 6.11.2019

Jeg tror ikke dette skal defineres som en fordeling, siden det bare er en sikring her. Når det er flere avganger så blir det en fordeling.

Står denne kapslingen utenfor huset så gjelder ikke 823. Står den innenfor huset så gjelder 823.

Står kapslingen i garasjen så gjelder ikke 823.

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 7:12 - 7.11.2019
Instructor contact card

I henhold til avsnitt 200.77 og 200.78 i NEK 400:2018 er det uansett ikke krav til ikke brennbar kapsling her.Les disse 2 avsnittene i sammenheng, og legg spesielt merke til veiledningen i avsnitt 200.78.

Andre har altså rett her, beskrevet plastkapsling (med en kurs inn og en kurs ut) er ikke definert som en fordeling, og dermed heller ikke som en fordelingstavle, i NEK 400.

Sindre

Postet 6:46 - 23.6.2020

Forstår det da slik at modulkapsling i frittliggende garasje ikke trenger å være av metall, men kan være av type plastkapsling.

Hva tenker dere når man utvider f.eks en vikingboks med en plastkapsling med en jordfeilautomat i? Man setter ikke opp en fordeling (200.77) og da trenger den ikke å være metallisk (823.810.512.101) ?

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 6:19 - 24.6.2020
Instructor contact card

Intensjonen er å begrense muligheten for brann. Kapsling av metall bør benyttes.Se forøvrig definisjonen av fordelingstavle i avsnitt 200.78.

Marius Børressen

Postet 13:30 - 24.6.2020

Hva er denne plastkapslingen? er det en koblingsboks for skjøt at kurskabelen som går til laderen det er snakk om?

Andreas

Postet 6:33 - 25.6.2020

Kapslingen som var montert her var en helt enkel 1rad 4mod mini kapsling fra Eaton som sikret ned en forgrening til lade-punkt. Det var montert en Jordfeilautomat på 10A i kapslingen.

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 6:49 - 25.6.2020
Instructor contact card

Forstår det da slik at modulkapsling i frittliggende garasje ikke trenger å være av metall, men kan være av type plastkapsling.

Hva tenker dere når man utvider f.eks en vikingboks med en plastkapsling med en jordfeilautomat i? Man setter ikke opp en fordeling (200.77) og da trenger den ikke å være metallisk (823.810.512.101) ?

Jeg svarte på spørsmålet i andre avsnitt i mitt forrige innlegg.

Første avsnitt inneholder ikke et spørsmål, og jeg er enig i din vurdering her.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.