Hei,
Jeg planlegger å starte et enkeltpersonforetak for tjenester innen energirådgivning til privatboliger. Fra høsten 2025 stiller Enova krav til at rådgiveren skal være ansatt i en bedrift som enten har sentral godkjenning, er godkjent mesterbedrift eller registrert i elvirksomhetsregisteret.
Med min elektroingeniør-bakgrunn sikter jeg mot å registrere ENK'et i elvirksomhetsregisteret, men ønsker helst å vite at denne blir godkjent av DSB før jeg etablerer foretaket. Jeg kommer ikke til å prosjektere, eller utføre arbeid på kundens elektriske anlegg. Dette er kun energirådgivning, med registrering i registeret kun for å tilfredstille Enovas krav.
Energirådgivning er nok ikke et eget valg under "anleggstyper" ved registrering, så spørsmålet blir jo også hva man må huke av for her.
Stilles det i alle tilfeller krav til faglig ansvarlig, og vil jeg som elektroingeniør (bachelor) kunne oppføre meg selv? Alt i alt er det jo meget begrenset hva jeg som energirådgiver skal gjøre, og hvilken risiko jeg påtar meg.
Løst
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem?
Logg inn
Du har for øyeblikket ikke mulighet til å poste innlegg.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.