Rk/pn i rør inntak

Spurt 10:08 - 24.11.2019 av Vegard|Siste svar 12:42 - 25.11.2019 av Hans Olav Arnesen

Vegard

Hei!

litt rusten etter å ha vært borte fra elektroen noen år, men er fortsatt ingen forskrifter som tilsier at en ikke kan bruke rk/pn i rør fra boligtavle til inntaksskap med måler ute?

evt. Rkk/pnn mtp. Krav om dobbeltisolering.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

Ob

Postet 18:18 - 24.11.2019

Rk/Pn i plastrør er dobbelisolert. Men er normal praksis å bruke kabel. Noe av grunnen er vel at det kan danne seg vann i røret, og da er vel ikke rk/Pn riktig å bruke?

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 12:42 - 25.11.2019
Instructor contact card

Det avgjørende er, som beskrevet av Ob, at installasjonen er tilpasset ytre påvirkninger i henhold til § 28 i FEL. Hensyn som må tas ved mulig tilstedeværelse av vann er beskrevet i avsnitt 522.3 i NEK 400:2018.For tilknytningsskap gjelder dessuten NEK 399, og avsnitt 6.3.1 har relevans i denne sammenhengen.

Forøvrig bør utstyrsleverandør kunne svare for egnethet/bruksområde for utstyr de leverer.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.