Sakkyndig betjening

Spurt 16:07 - 25.1.2017 av fundus|Siste svar 9:24 - 30.1.2017 av Hans Olav Arnesen

fundus

skal en styretable med jordfeilautomater/kontaktorer og frekvensomformere merkes med kun for sakkyndig betjening?

sikringene har jo god nok avdekning med asd avdekning osv, men ikke kontaktorer og annet utstyr i tavlen

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

fundus

Postet 16:44 - 25.1.2017

Det jeg altså lurer på er om en fordeling plassert i en industribedrift må merkest med instruert/sakkyndig betjening, eller om man slipper dette sålenge alt i tavlen har ip20 eller bedre.

kontaktorer /frekvensomformere har oppgitt ip20, brytere i døren er ip6x på utsiden, og er vel ip2x på innsiden av skapet sålenge en ikke kommer kan komme bort i spenningsførende deler med en 12,5 mm finger.

rekkeklemmer er vel også ip2x ?

Må en slik tavle være låst og merket?

Hans Olav Arnesen

Postet 9:15 - 30.1.2017

Tavler forbeholdt betjening av sakkyndige (og eventuelt instruerte) skal ikke være tilgjengelige for usakkyndige.

Ut i fra din beskrivelse er det her snakk om en tavle som ikke skal være tilgjengelig for usakkyndige (kun akseptabelt når alt har IP2XC/IP3X, og vernene i tillegg er i henhold til NEK EN 60898).

fundus

Postet 9:19 - 30.1.2017

Takk for svar :)

Vil det faktum at tavlen er plassert inne i produksjonen i en produksjonsbedrift bety at den ikke er tilgjengelig for usakkyndige, og dermed ikke trenger og være låst, kun merket?

Skal alle tavler som ikke er egnet for usakkyndig betjening være låst?, også hvis de er gamle?

Hans Olav Arnesen

Postet 9:24 - 30.1.2017

Eier av anlegget (ved faglig ansvarlig) må vurdere hva som er tilstrekkelig for å hindre at uvedkommende (usakkyndige i egen virksomhet, samt andre som har tilgang til virksomheten) kan komme inn i områder forbeholdt elektrofagpersoner.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.