Sikkerhetsbryter. Pluggbar maskin

Spurt 14:22 - 21.2.2012 av Mont|Siste svar 20:17 - 23.2.2012 av Forumleder

Mont

Hei.

Trenger en maskin fortsatt å ha en sikkerhetsbryter om den er tilkoblet med støpsel og kontakt?

Ved arbeid på maskinen så napper man jo bare ut støpselet og stripser det fast med et skilt. Ihvertfall slik praksisen er idag ved service på maskinen.

Eller må den påmonteres egen sikkerhetsbryter?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

MA

Postet 19:30 - 21.2.2012
Maskindirektivet viser til NEK EN 60204-1 som en norm som tilfredstiller krav til elektriske utrustninger, denne normen tillater støpsel og stikk som frakobling til hele maskiner, det er heller ingen grense oppad i maskinnormen for elektriske utrustninger slik det er i NEK 400 2010 på maks 32 A dersom vi skal benytte plugg og stikk som servicebryter.

Det står i NEK EN 60204-1 side 32 avsnitt 5.3.2 e) at det er tillatt med plugg og stikk som en av metodene for frakobling, men dette som står på denne siden må følges opp videre med NEK EN 60204-1 side 35 avsnitt 5.6 som omhandler beskyttelse mot uautorisert, utilsiktet og/eller feilaktig innkobling med følgende tekst angående plugg og stikk:

Hvor en plugg/stikkontakt kombinasjon i hendhold til avsnitt 5.3.2 e) er plassert slik at den kan være under konstant overvåking av den personen som utfører arbeidet er det ikke nødvendig med innretninger for å sikre frakoblingen.

NB teksten over betyr i praksis at enten må en maskin med plugg og stikk enten være i lukket område som kan avlåses ved selve rommet dette fordi da gjelder ikke avsnitt 5.6 pga da er det ikke mulig med uautorisert bruk, eller så må plugg og stikk være slik at man hele tiden ser den under arbeid, eller så må man ha servicebryter som kan låses.

Videre er det slik at veldig mange kanskje de aller fleste litt større maskiner er montert slik at man hverken har de innlåst i et avlukket rom kun for autorisert bruk eller at man kan se pluggen under arbeid pga maskinstørrelsen så da blir det krav til servicebryter i tillegg til plugg og stikk.

Men feks en liten enkel borrmaskin etc. så vil man igjen se pluggen og stikk normalt hele tiden pga denne maskinen er såpass liten av omfang da er det altså ikke krav til servicebryter selv om den står et sted hvor alle har tilgang til den.

Et tips er nok å alltid sette opp en servicbryter på en maskin fordi de er tross alt til å låse og dermed er alle ventuelle farer vekk ved feks langvarig vedlikehold.

Forumleder

Postet 20:17 - 23.2.2012
Grundig og god avklaring MA.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.