Spenningsfall 48V DC

Spurt 21:34 - 7.4.2017 av Pål Storheim Jensen|Siste svar 19:51 - 14.4.2017 av Pål Storheim Jensen

Pål Storheim Jensen

Står det noe i en forskrift/norm/lov eller lignende hvor mye spenningsfall som er tillatt f.eks. i ett 48V DC anlegg?

Eksempel: Likeretter som gir ut 48V DC, Cisco Router som trekker 400W som last. I databladet til routeren står det at den tåler fra -36VDC til -72VDC. Ved kabellengde på 1m ville det være nok med 1,5mm2 kabel, men med kabellengde på f.eks. 20m vil spenningsfallet være ca 4V (8%). Dvs. at spenningen inn på routeren er 44V. Routeren fungerer fint ved denne spenningen, men skal jeg tolerere ett så høyt spenningsfall?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

111

Postet 21:56 - 7.4.2017

FEL27: Utstyret skal ha den spenningen det er ment for.

Forøvrig er det INGEN krav til spenningsnivå/spenningsfall. Merk ordet KRAV.

Du kan med andre ord prosjektere feks en kurs i et anlegg med nominell spenning på 230V såpass dårlig at det på tamp ved utstyret feks bare er 180V gitt at utstyret aksepterer det. Og såklart at andre kriterier som feks utkobling ved jordfeil, minste kortslutningsstrøm, overbelastning etc er ivaretatt. For å sette det på spissen.

Hans Olav Arnesen

Postet 13:05 - 10.4.2017

Jeg er langt på vei enig med 111 her, men husk at avsnitt 525 i NEK 400:2014 beskriver at spenningsfallet ikke bør være mer enn spesifisert i Tabell 52F-1 (som riktignok er del av et informativt tillegg).

På side 8 i normen står det at det skal meget sterke faglige grunner til for ikke å følge et "bør".

Pål Storheim Jensen

Postet 19:51 - 14.4.2017

Takk for gode svar.

Jeg har med bakgrunn i disse svar og med inspirasjon fra en tabell jeg en gang så hos ett annet selskap forsøkt å lage en tabell for dimensjonering av vern og kabel i 48VDC anlegg. Tabellen er ment som ett verktøy/hjelpemiddel for montørene i firmaet jeg jobber.

Forskrifter og normer som ligger til grunn for utarbeidelse av tabellen er:- NEK 400 Tabell 52B - 1- NEK 400 - 525- FEL § 27

Følgende parameter er satt:- Maks spenningsfall 3%- Maks belastning av sikring 80%- Høyeste spenning 54V (ladespenning)- Laveste spenning 45V (utladet batteribank)- Forlegningsmåte C (eller "bedre")

[IMG]http://i65.tinypic.com/30j2pms.jpg[/IMG]

Er det noen som ser noen åpenbare feil/mangler eller relevante forskrifter jeg ikke har nevnt/tatt hensyn til?Formelen brukt for å regne ut spenningsfall er følgende:? i kabel: 0,0175? / kabeltverrsnitt * (lengde*2)Spenningsfall: ? i kabel * strøm v/laveste spenningSpenningsfall i %: spenningsfall / laveste spenning

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.