TN-C

Spurt 14:13 - 26.10.2017 av Glenn Skjerve|Siste svar 7:16 - 27.10.2017 av Hans

Glenn Skjerve

Hei,I et hus som er bygget i 1996 er det brukt F&G sikringer som er 1 1/2 modul (altså litt smalere enn en vanlig 2 polt sikring). Slik jeg leser av "tegningen" på sikringen er det vern kun i L og kun bryter funksjon i N. Problemet er at jeg måler 230V mellom N og og jord, og 0V mellom L og jord når jeg måler på sikringen. Så slik jeg ser det er det byttet om på N og L. Så slik anlegget står i dag er det ikke vern på leder som er "strømførende", er det riktig? Inn til sikringsskapet er kun 3 ledere ( fra inntaksskapet som står på utsiden av huset med måler) L- N og Jord.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Null

Postet 15:00 - 26.10.2017

Strømmen går frem og tilbake Glenn. Så den samme strømmen går i N som L.

Glenn Skjerve

Postet 6:04 - 27.10.2017

Hehe, ja den gjørn nok det, men du er enig at du skal måle motsatt av det jeg gjør eller? altså 0V mellom N og PE, og 230V mellom L og PE??

Hans

Postet 7:16 - 27.10.2017

Vernet skal være i polen som fører faselederen. For hva hvis det blir jordslutning mellom PE og L etter vernet? Automaten vil ikke "se" denne strømmen når den går ut gjennom N polen (men egentlig er L) uten vern og tilbake via PE.

Ja, bytt om på tilførselspolariteten. Du skal selvsagt måle så godt som 0V mellom N og PE og 230V mellom L og PE

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.