Transformator startstrømmer under magnetisering

Spurt 9:27 - 25.1.2017 av Jon Atle Vestøl|Siste svar 14:20 - 25.1.2017 av Tommy Lundekvam

Jon Atle Vestøl

Hei,Regner med det er en del her som har god greie på transformatorer.

Det jeg trenger å vite er omtrentlig startstrøm i det 2 trafoer magnetiseres. Dette for oppsett av effektbryter.

Effektrbyteren er forankoplet en 230V/1000V 3 fase trafo, i andre enden står det en 1000V/230V trafo. Det er ca. 500m kabling mellom trafoene.

Trafo data:ASEA TOH800800 KVA1000V - 462A230V - 2008Aez = 3,3%Y koplet

Når trafoen har stått en god stund(Avmagnetisert) går det fint å legge inn effektbryter(Motorisert) dersom jeg legger ut effektbryteren og legger den inn igjen innen relativt kort tid slår den ut på kortslutning. Det er ingen last tilkoplet på forbruker siden. Alle kabler er megget og helt tette.Vet at trafoen har en høy startstrøm da det vel i teorien er en ren kortslutning i det trafoen magnetiseres.

Hvordan blir dette når vi har 2 trafoer, får vi dobbel startstrøm?Eller Magnetiseres den andre etter at den første trafoen er magnetisert og vi får en like høy startstrøm, men over lengre tid.

Jeg hadde trodd vi fikk en høyere strøm når vi la inn bryteren når trafoen hadde stått en stund(avmagnetisert) enn om den legges inn kort tid etter magnetisering.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Tommy Lundekvam

Postet 14:20 - 25.1.2017

Hei, du kan ta kontakt med Noratel. de kan sikkert gi deg et godt svar. Noe jeg kan svare på er at du kan forvente inrush strømmer/startstrømmer på 12-25x In på trafo. Om det er ganger to vet ikke jeg. Men det kan helt sikkert leverandøren av de trafoene fortelle deg, eventuellt Noratel.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.