Utplassering av lærlinger mellom bedrifter

Spurt 8:11 - 2.4.2014 av Avdelingsleder|Siste svar 18:36 - 8.4.2014 av Forumleder

Avdelingsleder

Hei.

Sammen med en samarbeidende installatørbedrift vi pleier å leie inn for andre oppdrag, så pleier vi å sende våre lærlinger for å jobbe perioder hos dem og omvendt. Dette har ført til at bedriftene har et nært forhold til hverandre.
Dette for å oppfylle deler av opplæringsplanen som vår daglige drift ikke dekker.

Dette er ikke en formell avtale, men en ordning vi har gjort flere år.
Og lærlingene selv mener de får god opplæring i den andre bedriften og grunnlag nok til å stå sterkere på fagprøven.

Det er fortsatt vi som lønner dem og som tar ansvaret for dem.

Men jeg lurer litt på hva lovligheten av å drive slikt er.
Hva hvis en lærling blir skadet? Kan en lærling være under faglig ledelse av en montør i en annen bedrift rent formelt?

Jeg er ihvertfall veldig klar på at vi må begynne å få en slik utplasseringsavtale ned skriftlig.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 18:36 - 8.4.2014
Jeg kjenner ikke til at dette er i strid med myndighetskrav.

Virksomheten lærlingen er ansatt i vil alltid ha ansvaret. Og dette ansvaret må faglig leder ivareta.

Er helt enig i at virksomhetene må inngå en skriftlig utplasseringsavtale.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.