Verifikasjon av JFB

Spurt 14:16 - 2.12.2005 av H|Siste svar 12:36 - 5.12.2005 av Forumleder

H

Ved sluttkontroll og verifikasjon av en ny installasjon, er det da (iht. fel /NEK400) krav til testing /måling av jordfeilbrytere med hensyn til utløsestrøm og utløsetid?
Hva med internkontroll på eksisterende anlegg, og test av jordfeilbrytere?
Må dette måles med instrument, eller er det OK å benytte ""testknappen"" for å verifisere momentan utkobling?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

Ronny Hansen

Postet 19:04 - 2.12.2005
Har saksa noe fra NK64 nettsider......
mvh
Ronny


612.6.1
I nye anlegg (IT nett) er det nå påkrevd jordfeilbrytere på alle kurser. I henhold til NEK 400 skal disse også testes med teststrøm opp til Idn.(612.6.1) Ved en slik test, vil jordelektroden også bli testet indirekte, og man kan i alle fall forsikre seg om at man ikke får for høy berøringspenning hvis jordfeilbryteren løser ut forskriftsmessig.Kan denne testen erstatte test av jordelektrode?

Svar:
NEK 400-6-61, avsnitt 612.6.1 krever at et strømstyrt jordfeilvern testes med en generert feilstrøm opp til Idn. Det er ikke påkrevd at denne feilstrømmen må å gå i hele kretsen, det er kun jordfeilvernet som skal testes. Alle strømstyrte jordfeilvern som selges er av produsenten testes med hensyn til utløsestrøm og tid. Bruk av testknapp gir etter vår forståelse et godt nok svar på om det stømstyrte jordfeilvernet fungerer etter forutsetningene.

Forumleder

Postet 12:36 - 5.12.2005
.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.