Hei
Jeg har et bad som nettopp er nyoppusset i regi borettslaget. Jordingen til sluket ligger helt åpent og i tillegg er den ikke festet skikkelig(Kabelskoen er ikke klemt på kabelen). Ut i fra mine tanker så kan denne kabelen fange mye skitt og løsne eller ev. korrodere.
https://www.google.no/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://murbetong.no/wp-content/uploads/converted/joomdocs/901-sluk.pdf&ved=2ahUKEwjP0oq-oPTeAhUDzIUKHaeRAWsQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw17BH2I7WN8w1Mm_LuTzUb-
Hvis en ser på Bilde 1 i gitt link så er det nøyaktig slik det er gjort. Lurer på om dette ikke er lov i henhold til regelverket eller om det bare er en anbefaling i denne artikkelen fra murbetong.no.
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Montasjeanvisning fra leverandør skal følges, og den sier neppe at løsningen i bilde 1 er akseptabel.
Hei. Da har jeg fått svar fra leverandør av slukrist. De sier de bare har ansvar for å ha et tilkoblingspunkt, men de har ikke ansvar eller mulighet til å uttale seg om hvordan denne kablen er frem til punktet.
Spørsmålet mitt er da. Jording skal være en varig løsning ikke sant? Er det en varig løsning når denne kabelen er koblet med kabelsko åpent i et sluk til en dusj? Er det ikke mulig at denne kabelen eirer i tilkoblingspunket? Ev. at den løsner pga av skitt som samler seg på kabelen?
Beklager hvis dette ikke er noe for dere, men bare lurer på regelverket rundt slike løsninger siden gitt link sier at denne løsningen ikke er akseptabel. Dette er nok en løsning som er brukt i alle leilighetene i borettslaget, sikkert over 100 stykker.
1.Tror ikke det er krav til jording av slukene.
2. Uansett hvordan man utfører det, så er kabel til sluk en dårlig løsning.
3. Om man mener man bør utjevne så er det bedre å ha koblet seg på åpent avløpsrør i kjelleren.
4. Er ikke bekymret for dårlig kontakt. Men om det er uheldig pga hår vet jeg ikke.
5. Det viktigste med denne løsningen er hvordan man legger kabelen i forhold til membran.
Takk for raskt svar
Du/dere bør ta opp dette med elektrovirksomheten som har utført arbeidet.
Utjevning av slukrist vil hindre potensialforskjeller (berøringsfare). Installasjonen skal være egnet til forutsatt bruk (§ 16 i FEL), og dette må også omfatte mulig rensing av sluk.
Alternativ løsning er utjevning av avløpsrør (for IT- og TT-installasjoner) i henhold til Vedlegg I til FEL, samt avsnitt 823.411.3.1.2.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.