ATEX-direktivet fjernet fra innretningsforskriften

Spurt 9:40 - 25.10.2019 av Christer|Siste svar 17:11 - 27.10.2019 av Christer

Christer

Hei.

Kapittel XV i innretningsforskriften omhandler "innarbeiding av eøs-regelverk". Videre omhandler § 78 ATEX. Denne er opphevet ved forskrift 26.april 2019 og det er dermed ikke lengre henvisning til ATEX-direktivet (2014/34/EU eller forskrift om utstyr og sikkerhetssystem til bruk i eksplosjonsfarlig område) i Ptils forskrifter.

Vet noen bakgrunnen for dette?

Det vises gjennomgående til IEC 61892-serien i veiledning til paragrafer som omhandler utforming av innretninger og anlegg. Jeg antar at tanken er at ved å anvende denne standarden vil du oppfylle Ptils regelverk og dermed gjøre andre referanser overflødige.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
Havtil/IEC 61892-serien (Offshore) rev. 2019

Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.

Svar (2)

Ericen

Postet 1:34 - 27.10.2019

Hei Christer,

Svar på alle dine spørsmål; https://www.trainor.no/cms/Forum/Ex/ATEX-Ptil-78-OPPHEVET

Mvh,

Eric

Christer

Postet 17:11 - 27.10.2019

Mange takk!

Konklusjon fra den andre tråden:

Virkeområdet [§ 2, punkt (3)] for Forskrift om utstyr og sikkerhetssystem til bruk i eksplosjonsfarlig område er nå utvidet til også å omfatte petroleumsvirksomhet på norsk kontinentalsokkel.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.