Fel vedlegg 1

Spurt 17:52 - 7.6.2019 av Pierre Richard|Siste svar 13:13 - 29.8.2019 av Jan Ødegaard

Pierre Richard

Hei.

I FEL, i vedlegg 1, siste ledd ( NEK EN 60079-14, rørsystem), står det at røranlegg er ikke tillatt i eksplosjonsfareområde.

Hvorfor? Er det på brennbart med PVC? Er det kondens ? Er det bare i Norge?

Mvh

Pierre R.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
Havtil/IEC 61892-serien (Offshore) rev. 2019

Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.

Svar (2)

Båtkapteins

Postet 20:50 - 7.6.2019

Vil tro det er pga transportmulighet for både gass og eksplosjon.

om det står i et 60079-avsnitt, så er det gjeldende i hele EU/EØS

Jan Ødegaard

Postet 13:13 - 29.8.2019

Her menes det såkalt amerikansk røranlegg eller conduit som det også kalles. Dette brukes i eksplosjonsfarlig område, og det sier seg selv at PVC er utelukket. Jeg vet ikke hvilken utgave av regelverket du refererer til, men situasjonen pr dato er at dette er tillatt.

Dette dreier seg om å benytte stålrør med tetningsmuffer innvendig. Tetningsmuffene har til hensikt å forhindre spredning av eksplodsjonstrykk mewllom kapslinger. Dette er svært lite brukt i Norge.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.