Hvordan regler gjelder på skip for Tele-/Data spredenett og svakstrømsanlegg

Spurt 10:15 - 18.2.2017 av Bjørn|Siste svar 11:42 - 27.2.2017 av Jan Ødegaard

Bjørn

Hei.

Jeg lurer på om forskrift om elsikkerhet i elektronisk kommunikasjonsnett er gjeldene for norske skip? Også herunder NEK 700?

Vi har fått installert IPTV ombord i skipet vårt, og jeg mener det er en dårlig installasjon som er gjort ombord, blant annet når det gjelder feste av kablene, som stort sett bare er kastet over himling med feste kanskje hver 5 meter.

Jeg har dog litt problemer med å finne gjeldene regelverk for dette og hvor det gjelder. Samt at jeg aldri har tenkt over dette med EKOM og regelverket bak.

Helpful answer marked by forum leaderLøst
Havtil/IEC 61892-serien (Offshore) rev. 2019

Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.

Svar (2)

J

Postet 14:25 - 18.2.2017

EKOM loven og forskrifter gjelder ombord i norske skip.

Jan Ødegaard

Postet 11:42 - 27.2.2017

Må bare stille meg bak innlegget til J.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.