Hei,
For installasjon av instrumenter med faste kabler (flying lead) kreves det av NORSOK og ATEX sertifikat mekanisk beskyttelse av kabel. Omfanget av beskyttelse er derimot ikke spesifisert, og vi mener "passende beskyttelse" ut i fra sannsynligheten for mekanisk påkjenning er tilstrekkelig. Et eksempel på et sted vi ikke bruker ekstra beskyttelse rundt faste kabler er på kabelgater på vegg i et avlukket rom kun tilgjengelig for autorisert personell. Samtidig er det dem som mener slike kabler skal være fullstendig beskyttet av panserslange, uavhengig av andre faktorer.Kunne dere hjulpet meg med å si om det er vi som tar feil eller å si/vise til noe som forklarer hvordan en skal vurdere omfanget av mekanisk beskyttelse, eller å si noe om hva dere mener?
Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.
Det er riktig som du sier - passende beskyttelse skal anordnes der hvor kabler kan bli utsatt for mekanisk skade, og dette er også et krav i IEC 61892-6. Det er verdt å merke seg at kabler på værdekk også skal beskyttes mot sjøvann med rør eller lignende (punkt 6.3 i samme standard). Der kreves det også beskyttelse i form av deksler eller sparkeplater ved dekksgjennomføringer (punkt 6.8).
De som mener at kabler skal være fullstendig beskyttet av panserslange, uavhengig av andre faktorer har nok misforstått standarden.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.