Dersom man mister spenning enten tilsiktet eller utlisiktet på en Z-015 kontainer, hvordan skal B&G systemet reagere? Er det krav at detektore skal gå i feilalarm? Eller på noe som hels måte indikere at de ikke er i normal tilstand?
Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.
Har fått dette svaret foreløpig, spørsmålet er sendt til videre til komiteen.
Utstyr som kobles fra nettet, dvs gjøres strømløst skal normalt ikke gi alarm.
Det kan være andre krav i og med at dette er avhengig av plattform og type utstyr.
På enkelte typer utstyr er det faktisk krav om UPS back up i 24 timer for brann og gass varsling (typisk overtrykkscabin). Dette er et spesifikt DNV-krav.
Denne type spørsmål skal rettes til Standard Norge på mail ssj@standard.no , så vil dette bli behandlet i komiteen.
Se også : https://standard.no/en/sectors/energi-og-klima/petroleum/faq-til-norsok-z-015/#.Ya1WC9BKiUk
Svar fra ekspertgruppen.
Når det gjelder spørsmålet er svaret:
Det er ikke krav at detektorer går i feilalarm når utstyret mister spenning, tvert imot skal det ikke genereres alarm ved tap av spenning. Ref Z-015 kap. 5.4.4.1:
Signaler fra container til CCR
Nedenfor er det oppført noen krav til signaler fra container til sentralt kontrollrom. Avvik fra dissekravene kan skje, og derfor må innretningens spesielle grensesnitt for tilkopling (se Tillegg B, Databladfor innretning) alltid kontrolleres. Dette gjelder spesielt for resistorene som skal installeres forovervåkning av sløyfene:
signalene skal være tilgjengelige enkeltvis i kontrollskapet eller i en koplingsboks i containereneller på utstyret;
signalene skal normalt være potensialfrie kontakter, der det aktiverte signalet (alarm) skal værelukket kontakt.
utganger for alarmer skal ikke være aktivert når det midlertidige utstyret er spenningsløst(kraftforsyning av);
resistorer i parallell og i serie med signalkontakt for sløyfeovervåkning skal installeres dersom detkreves av selskapet, se Datablad for installasjon.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.