Hei
Vi har en liten diskusjon ombord og vi sliter med å finne dokumenterte retningslinjer.
Vi har noen variable strømforsyninger for pulserende høyspenning på utgangene som er forsynt fra skipets 230V anlegg. Gjelder FSE reglene for høyspenning selv om effekten er lav og spenningen høy?
Utstyret kan gi pulser på opptil 3950Volt 2400juel 2 ganger i sekundet
Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.
Ref. FSE §2e "FSE gjelder ikke for Elektriske anlegg hvor effekten er så lav at den ikke medfører fare for personskade". Vil anta at så lenge leverandøren av utstyret ikke kan bekrefte at utstyret ikke er til fare for personer gjelder FSE og vanlige krav som for øvrige høyspenningsanlegg. Eneste praktiske jeg klarer å relatere produktet til som brukes til vanlig og som er unntatt FSE er gjetere (inngjerding av husdyr) disse leverer spenninger opp til og over 10 kV. Ser på merkedataene at utladningsenergien er i området 0-10J. Du beskriver at utstyret kan levere 2400J to ganger i sekundet, noe som er mye høyere enn det en gjeter kan levere. Vil anta at FSE er gjeldende og at anlegget er å betrakte som høyspenningsanlegg.
FSE (Forskrift om sikkerhet ved arbeid i og drift av elektriske anlegg) gjelder for elektriske anlegg og utstyr som benytter farlige spenninger, uavhengig av effekten. Siden spenningen i det du beskriver kan nå opp til 3950V, faller dette innenfor høyspenningsområdet, som typisk regnes fra 1000V og oppover for vekselstrøm (AC) og 1500V og oppover for likestrøm (DC).
Selv om effekten er lav, er det den høye spenningen som utløser kravene om sikkerhetstiltak i henhold til FSE. Pulserende høyspenning med energimengder som du nevner (2400 joule) kan representere en betydelig fare, spesielt for personell som kan komme i kontakt med systemet. FSE vil derfor stille krav til tiltak for å sikre at arbeidet med slikt utstyr skjer på en sikker måte. Dette inkluderer isolasjon, jordingsrutiner, tydelig merking, samt rutiner for kompetanse og opplæring av personell som skal arbeide med utstyret.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.