Hei. Spørsmål angående isolasjonsmåling Stator viklinger Generator på et skip. I følge skjema og i praksis er N ledere kortsluttet. Måler fra jord til N-U-V-W og får verdi 1000V >2,2 G ohm. Er dette riktig måte å isolasjonsteste på eller må man gjøre noe med N?
(Er noe i tvil da foregående testing i vedlikeholds programmet har oppgitt 5,6 M ohm som resultat.)
Se vedlagte bilde av skjema
Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.
For å måle isolasjonsresistansen på statorviklingene i en generator, er det ganske vanlig å kortslutte nøytralpunktet (N) og deretter måle mellom hver fase (U, V, W) og jord. Verdien av 2,2 GΩ ved 1000V indikerer at isolasjonen er i god stand, godt over det vanlige minimumskravet på 1 MΩ. Dersom tidligere målinger har vist 5,6 MΩ, kan det være en indikasjon på at isolasjonen har forbedret seg, eller det kan være forskjeller i målemetoder, instrument nøyaktighet og miljømessige forhold slik som fuktighet og temperatur. dersom det er store forskjeller mellom temperaturene i de forskjellige målingene kan dette utgjøre stor forskjell på målingene. Det er viktig å følge produsentens anbefalinger for testing og å bruke riktig og kalibrert måleutstyr. Hvis det er tvil, bør du konsultere med en elektrofaglig person eller en serviceingeniør som spesialiserer seg på marine elektriske systemer.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.