Jording i kabinett - Høyspent

Spurt 11:35 - 11.8.2011 av Terje|Siste svar 12:20 - 12.5.2014 av Forumleder

Terje

Hei
Vi har montert noen frekvensomformere på en fast installasjon i Nordsjøen. Dette er prefabrikerte kabinett fra en av de større leverandørene av slikt utstyr. I kabinettene er det montert jordingskinner i strukturen av kabinettet der fastmontert utstyr er jordet. Leverandøren anbefaler en jordingskabel festet til en fastsveiset jordingsboss like ved kabelinnføringen og at det ikke er jordingsledninger som linker skinnene sammen, men at de er elektrisk forbundet gjennom chassisset.
Kunden mener dette ikke er lovlig og kaller det seriejord, mens levernadøren sier de aldri har hatt denne problemstillingen før og mener dette er fast struktur som ikke kan skilles.
Vi har ingen problemer med å legge inn jordingsledning slik kunden krever, men det er noen utfordringer med avstand til strømførende deler og leverandør fraråder dette. Har dere noen tanker om dette?
Jeg har selv sett begge løsninger, men...
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Havtil/IEC 61892-serien (Offshore) rev. 2019

Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.

Svar (3)

Forumleder

Postet 6:32 - 24.8.2011
Den løsningen som leverandøren anbefaler er helt i henhold til vanlig praksis, og blir ofte foretrukket.
Som du påpeker finner vi også den andre løsningen hvor PE-skinnene er sammenkoblet. Dette blir av mange ansett som seriejord, og som kunden din sier er ikke dette å anbefale. Hvorvidt vi kan snakke om seriejord her kan i høyeste grad diskuteres. PE-skinnene i frekvensomformerene er jo likevel jordet.

Hvis vi ser litt på hva retningslinjene sier, så ser vi at den første metoden er den anbefalte.

Eirik

Postet 10:07 - 13.2.2014
Her ble jeg forvirret, hva er egentlig seriejord?

Forumleder

Postet 12:20 - 12.5.2014
Kort fortalt - to eller flere sammenkoblede jordingspunkter/skinner forbundet med hverandre på en måte som gjør at et brudd i jordsløyfen resulterer i at hele eller deler av anlegget mister jordforbinfelsen.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.