Skjøting av ledere i intrumentpanel

Spurt 12:32 - 25.10.2013 av Geir|Siste svar 12:20 - 4.11.2013 av Bj

Geir

Jeg er vant til fra tidligere jobb i nordsjøen at det er fy-fy å skjøte ledere, skjerm og/eller armering i instrument og annen kabel. Problemet er at mange ting jeg ""vet"" er en blanding av ""sånn har vi alltid gjort det"", enkelte oljeselskaps krav til utførelse, NORSOK i div revisjoner og ""dette ser ut til å fungere"". Finnes det noe formelle krav, anbefalinger eller normer om dette?

Mvh
Geir
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Havtil/IEC 61892-serien (Offshore) rev. 2019

Kurs for elektrikere, automatikere, ingeniører og annet personell som arbeider med eller prosjekterer elektriske anlegg offshore. Les mer.

Svar (1)

Bj

Postet 12:20 - 4.11.2013
Det eneste som står i regelverket finner man i IEC 61892-6 pkt5.5. Men det er i realiteten fritt frem for å skjøte kabel så lenge man beholder kontinuiteten i kabelen. Unntakene er varmekabel og enlederkabel i EX-områder.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.