Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9568
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Ex
5
Skjermede kabler i is (ia)-kretser

Hei,

Er det krav til skjermede kabler i is (ia)-kretser? Gjelder 24VDC magnetspoler, nivå-swicher, flowswitcher osv. Vi har slikt utstyr som er Ex ia-sertifisert men der det ikke er mulig å få inn skjermede kabler fordi de får for stor ytre diameter. Nivåbrytere (ia) kommer levert med 5 meter kabel ferdig og kabler er uten skjerm.

Er dette ok så lenge vi legger kabler separert med god avstand fra alle ikke-is kabler?

Snakket med Lapp og fikk et litt ullen svar men de sier de selger blå kabler for is-kretser både med og uten skjerm, og siden produsent av utstyr også leverer uten skjerm tyder det på at det er greit men vi ønsker å være sikre.

Spurt ${formatDate(1587018718)}
Løst Løst
Ex
Koblingsboks instrumenter, jording av IS-instrumenter

Hei

Vi har en pumpeskid på ramme med IS-instrumenter samt noen ikke-IS (spoler Èx "m") som er koblet fra instrument til instrument-koblingsboks montert på rammen. IS-instrumentene har da skjerm koblet til IS-jordskinne i koblingsboks mens den ikke er koblet til noe på instrumentet. Vi har ledere +,- og jord i kabel, og jord er da heller ikke koblet til jord ute på instrumentet. Spørsmålet er om jord-leder i kabelen også skal kobles til IS-jordskinne (gjort pr nå), om den skal kobles til PE-jordskinnen eller om den ikke skal kobles til noe som helst da den ikke er i bruk?

Spurt ${formatDate(1587542723)}
Løst Løst
Ex
NEK-EN 60079-17 sjekkliste Ex "d"

I NEK-EN 60079-17 sjekkliste Ex "d"- tabell 1, seksjon B - INSTALLATION - GENERAL pkt. 4 står det "stopping boxes and cable Box are correctly filled" - hva er en "stopping box" og en "cable box"? Aldri hørt disse begrepene og må vite hva det betyr og hva det vil være på norsk. Det er vel bare for ex "m" der koblingshus skal "fylles" - så hva menes i praksis?

I mitt tilfelle er det en Ex d flowmåler - eneste som ovenstående kan gi mening for er cable gland som er fylt med en "compund" under installasjon, men det er jo ikke det som står?

I punkt 7 står det "Fault loop impedance (TN systems) or earthing resistance (IT-systems) is satisfactory. Vi leverer utstyr ferdig montert på ramme med "Junction Box" - så det som menes da er kun måling av hjordforbindelse fra instrument og frem til Junction Box? Kunde må så måle det samme i sitt system men helt til "hovedjord" i sitt anlegg?

Spurt ${formatDate(1608209778)}
Løst Løst
Ex
3
NEK-EN 60079-17 IP-rating

I Table 1, seksjon A - GENERAL pkt. 5 er skal det sjekkes at IP-grad er korrekt både for Ex "d" og Ex "e" - så vidt meg bekjent er det ikke noe krav til IP-grad for Ex "d" men deriomot for Ex "e" - hvorfor er Ex "d" krysset av?

Spurt ${formatDate(1608211975)}
Løst Løst
Ex
4
NEK-EN 60079-17 Ex "i" - insulation resistance

i NEK-EN 60079-17 Table 2 Ex "i" står det i punkt 9 under seksjon B Installation:

Insulation resistance is satisfactory

Man megger da aldri et instrument, så dette må relatere seg til kabel uten at det står. Men har aldr vært borti at man Megger en instrumentkabel for et 24VDC instrument? Ihh standarden kan man bestemme inspeksjonsintervall "selv" i samråd med produsent, MEN dersom det er mer enn 3 år må man dokumentere og begrunne dette og det er jo helt håpløst. Derimot er det enda mer håpløst hvis man skal Megge enhver instrumentkabel i et system hvert 3. år, så hele dette punktet virker helt meningsløst. Vi kunne selvsagt megge kabler ved installasjon, men har aldri hatt noen kunder som har snakket om dette selv ikke de mest rigide innen olje & gass - kun for Power cables (men \for Ex d, Ex e står det ingen ting om dette i det hele tatt). Noe jeg misforstår totalt her?

Spurt ${formatDate(1608291761)}
Løst Løst
Ex
3
Kabel/støpsel Ex - flyttbar installasjon

Hei - vi skal levere et system som er flyttbart - en tralle med små pumper med Ex-skap (2-delt, Ex e og Ex d) der trallen med skap vil stå i Ex sone 1 (gassgruppe IIB, temperaturklasse T3). Vi skal levere 5 meter kabel med Ex-støpsel til tavle - mener å huske det er noen spesielle krav til kabel når det er "flyttbar installasjon" eller husker jeg feil? Det er kun on/off for pumper ingen frekvensstyring.

Spurt ${formatDate(1615887696)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Megging

Hei

Er det krav om elektrofagbrev for megging?

Vi megger en del motorer fra 690V opp til 6Kv.

Spurt ${formatDate(1592811771)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Egen praksis, hvordan dokumentere?

Hei,

Bare en åpen spørsmål knyttet til dokumentasjon av eget praktiskarbeid-hjemme i forhold til 4 års praksiserfaring for praksiskandidater?.


Jeg er elektroingeniør med over 3 års erfaring, gjør mye elektro-arbeid hjemme, blant installasjon av solcelle, rehabilitering av el-anlegg-min eget hjem -Ref -FEK § 7 osv.

Er det noe som har vært borte i noen lignende saker?- Målet er å ta fagbrev som elektriker- men så vidt jeg har lest vill de ikke godkjenne praksis som faglærer innen elektro, ingeniør, osv.

Spurt ${formatDate(1698173340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Varmepumpe i ujordet stikkontakt

Hei,

Har nylig overtatt en leilighet i et gammelt hus (1894). Jeg hadde nylig en elektriker innom som la merke til at varmepumpa var koblet i ujordet stikkontakt i stua. Alle kontaktene i stua er uten jording. Varmepumpa ble installert her i 2017 av forrige eier. Forstår det slik at dette ikker er lov, og at det skulle ha blitt installert en enkel stikkontakt merket med "kun varmepumpe". Er dette noe varmepumpeinstallatør burde ha utført/lagt merke til når varmepumpa ble installert?

Lurer også på om dere tror at dette er noe vi kan klage på til forrige eier? Jeg tenker jo at dette er en "mangel" med boligen som må fikses (noe som kan bli dyrt da det ikke er noen stikkontakter med jording i umiddelbar nærhet).

Spurt ${formatDate(1698149580)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Valg av Led Stripe

Hei, har hatt fagbrev som elektriker i 4 år nå. Men har aldri jobbet mye med Led stripe. Men ønsker å tilnærme meg mere erfaring med det da det gir ett godt lysbilde. Tenker å bruke Led stripe i tak og da som grunnbelysning på bad. Denne skal trekkes opp i gipsprofiler men er usikker på evt plassering av driver og hvilken styrke på led stripen som er å anbefale. Tenker selv at en led stripe med 14.4W/m burde være egnet men blir det nok lys?

Til ref er rommet 2,2m bredt og ca 5m langt. Tenker å trekke denne led stripen 20cm ut fra vegg.


Spurt ${formatDate(1698002160)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.