| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1566 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9647 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Noen som har noe erfaring med tilkobling av slike trafoer? Noe spesielt man trenger å tenke på? Valg av forankoblet vern, overbelastnings vern osv
Løst
kan være dette allerde er besvart, om så ikke bry dere med denne.
Grei ut om hvilket ansvar de som leverer, monterer og bruker byggestrømsystemet har???
Ansvar:
De som levere (utleie firma)har ansvar for å kunne dokumenter utstyret i forhold til gjeldene regelverk/forskrifter/norm, da dagens standard.
De som monterer det (montør/installatør) har ansvar for at installasjonen er etter gjeldene regler/forskrifter/norm, da dagens standard.
De som leier det eller bruker det er da ansvarlige for å sørge for nettopp at det skjer det som ble beskrevet over. Leietaker eller bruker er avhengig av fagkompetansen til de eventuelle leddene mellom fantasi og virklighet.
Det vil si at vi som Installatør er ansvarlige for utstyret etter dete er satt spenning på det og skal derfor verifisere og kontrollere anlegget som om det var en helt ny installasjon noe det forsåvit også er.
Løst
Hei
Har noen et eksempel på et DLE avviks rapport fra annet anlegg?
har aldri sett en sånn rapport.
Løst
La oss si at det kommer brakker som har et el anlegg fra 2002,
og vi får spørsmål om og legge opp strøm til en selvregulerende varmekabel som skal frostsikre vannrøret. hva må vi tenke på da?
må vi først be om en samsvarserklæring på at el enlegget som er der er iht NEK.2002. Også få en godkjenning av leverandør på at vi kan gjøre jobben? og deretter skrive samsvar på den jobben vi har utført er iht NEK.2010?
kjenner det koker i hode:)
håper noen kan hjelpe med her
Løst
Ønsker alle som skal ta prøven i morgen 27.10 lykke til.
:-)
Løst
Håper det har gått bra for dere idag. Må jo si at Tor Porsanger kan takkes ekstra siden han tipset om bruken av trafo til brakker.
Nå er det bare å smøre seg med en måneds tålmodighet.
Hilsen spent instruktør.
Løst
Er så glad etter endelig har bestått. Håper det gikk bra for flest mulig andre også.
Har en trøst til dem som ikke fikk det helt til, det kommer en ny sjanse. Jeg måtte gjennom dette 3 ganger før det ble ""12 rette""
:-D
Løst
Hei, dere som ikke bestod i høst er kanskje intressert i å få tilgang til vårens forum. Gi meg isåfall beskjed på mail. tommy.lundekvam@trainor.no
Løst
Hei, fikk følgende mail av en som har vært oppe til kvalifiserende prøve:
""Var overraskende mange spørsmål fra FEF og maritim forskrift. Noe jeg selvsagt ikke hadde så veldig kontroll på. Og noen av disse kom seff flere ganger..
Ellers så var det en del detaljer på krav til høyder/dybder/utløsestrømmer osv. En del skisser med forklaring av ulike strømmer osv.
En del FKE+IK forskrift og mye FSE.
Rett og slett en herlig blanding av mye ullent materiale""
Fint om dere fortsetter denne tråden når dere har tatt den kvalifiserende prøven, sånn at det blir lettere for de neste å forberede seg.
Beklager at jeg ikke kan hjelpe dere mer med denne oppgaven, her har jeg nok desverre gått ut på dato.
Når det er sagt: bra jobba til alle dere som løser oppgaver og sender meg. Stå på videre, dere som ikke har begynt enda, TIKK TAKK.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.